Α2 Ανδρών: Η ΧΑΝΘ νικήτρια στο ντέρμπι της Δράμας (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Η ΧΑΝΘ νικήτρια στο ντέρμπι της Δράμας (βίντεο)

Σε ενα πολύ δυνατό παιχνίδι γέμάτο πάθος κι από τις δύο ομάδες, που συνοδεύτηκε από 18 δίλεπτες και δύο κόκκινες κάρτες, η ΧΑΝΘ επικράτησε του Χιλιώτης Δράμα 86 με 25-28, στο ντέρμπι της αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών, διπλασιάζοντας τις νίκες της και μάλιστα πάλι εκτός έδρας, ύστερα από τη νίκη στην Αρτα την πρώτη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Οι γηπεδούχοι πήραν ενα μικρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το οποίο κρατούσαν μέχρι το 20' όπου το σκορ ήταν 7-6 υπέρ τους. Η ΧΑΝΘ
κατάφερε στα τελευταία 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, με ενα επι μέρους σκορ 5-7, να πάρει κεφάλι στο σκορ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τους παίχτες του Αντώνη Τσολάκου να προηγούνται με 12-13.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν διαρκώς προβάδισμα ενός τέρματος, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Θανάση Παπαδόπουλο που κρατούσε το επιθετικό βάρος και τον Ιωαννίδη που πραγματοποιούσε σημαντικές αποκρούσεις στις επιθέσεις των παιχτών του Βαλαβάνη. Έτσι η ΧΑΝΘ πιο ψύχραιμη έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με 23-25.

Χιλιώτης Δράμα 86 - ΧΑΝΘ 25-28
ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 3-2, 6-4, 6-5, 7-6, 9-11, 12-13 (ημιχ) 14-15, 17-18, 18-19, 22-23, 23-25, 25-28

ΔΡΑΜΑ 86 (Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπαζογλου, Σιδηρόπουλος, Θωμίδης 4, Τσιτσίγκος, Σπέντζος 3, Φραγκούλης, Κουρτίδης 5, Ιακωβίδης 4, Κοτζαμαρίκογλου 2, Χαϊτίδης 6, Νέλκος, Κοβογλανίδης, Κουρουτσίδης 1, Παράσχου, Αντριέφσκι

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Ζευγαρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 5, Παπαδόπουλος Ν. Δέγλος 4, Πλατής, Βασιάδης 2, Ιωαννίδης, Παπαδόπουλος Αθ. 9, Στίγγας 3. Τσαμήτρος, Αργυρίου 3, Παπαβασίλης, Μπόλκας, Τσόγιας

Διαιτητές : Μπέτμαν Ουζούνης