Έσπασε το αήττητο του ΑΟ Ιωαννίνων η Δράμα 86 - greekhandball.com

Έσπασε το αήττητο του ΑΟ Ιωαννίνων η Δράμα 86

Σημαντική νίκη για τη Δράμα 86 που επικράτησε μέσα στα Γιάννινα με 29-33 επί του ΑΟ Ιωαννίνων που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τα Γιάννενα που προηγήθηκαν στο πρώτο 5λεπτο με 3-2, ενώ στη συνέχεια η Δράμα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 6-8 στο 15’, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το ημίχρονο, 12-14.

Στην επανάληψη ο ΑΟΙ προσπάθησε να αντιδράσει και με γρήγορες αντεπιθέσεις οι
παίκτες του Κώστα Χαρίση, έκαναν το 20-20 στο 40’. Ωστόσο η φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην άμυνα του ΑΟΙ και μετέτρεψαν το σκορ σε 23-27 στο 50’ και 24-31 στο 55’, σημείο στο οποίο και κρίθηκε το παιχνίδι για τη Δράμα, αφού η προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίχτες του Κώστα Χαρίση δεν είχαν αποτέλεσμα με τους παίχτες του Θανάση Βαλαβάνη να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 29-33.

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΔΡΑΜΑ 86 29-33
Πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-8, 8-11, 10-12, 12-14 (ημ.), 16-18, 20-20, 23-25, 23-27, 24-31, 29-33 (τελ.)
.
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (1), Ζαμπαλάς (7), Γότσης (1), Κοσσάρας (3), Τζούκας, Χριστακόπουλος (3), Σκανδάλης (9), Σερασίδης (2), Σισμανίδης (2), Τσολίγκας, Παύλου, Σήτας, Σίμος (1), Γκρουίδης.

Γ.Σ. Δράμας (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Παπαζόγλου, Κοβογλανίδης (2), Θωμίδης (7), Τσιτσίγκος (3), Σπέντζος (4), Φραγκούλης, Κουρτίδης (8), Ιακωβίδης (3), Κοτσαμαρίκογλου (5), Γιαννακόπουλος, Μέλκος (1), Κουρουτζίδης, Παγωνίδης