Νίκησε Φοίβο και ισοβαθμεί στην κορυφή - greekhandball.com

Νίκησε Φοίβο και ισοβαθμεί στην κορυφή

Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει ο ΑΣΕ Δούκα κόντρα στον Φοίβο Συκεών του οποίου και επικράτησε με 22-19, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier. Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη που εξακολουθεί να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα τραυματισμών αφού στο ματς με τον Φοίβο δεν έπαιξαν οι Τόμπρος, Τζηράς, Μωραϊτης, Μυλωνάς και Ζιβούλοβιτς, κατάφερε να προσθέσει στο ενεργητικό του άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ΠΑΟΚ και ΙΕΚ Ξυνή Δικέα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι «μπλε» προηγήθηκαν με 6-2 όμως ο Φοίβος Συκεών με αντεπίθεση κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο 10-9.

Στην επανάληψη, ο Φοίβος μπήκε με... φόρα από τα αποδυτήρια και προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού, όμως ο Δούκας με σωστές λύσεις στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να χτίσει μια μικρή διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε και έφτασε σε μια ακόμα νίκη.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 22-19
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-1, 5-2, 7-5, 8-7, 10-9 (ημίχρονο), 10-11, 13-11, 15-13, 17-15, 19-16, 22-19.
ΑΣΕ Δούκα (Κρανάκης): Ζαλώνης, Πάνου, Ζαμπούνης 5, Βελαώρας, Μανουσέλης 4, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 8, Νταρσουλάντ 1, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 2, Κυρκίτσος, Μυλωνάς.
Φόβος Συκεών (Πελεκίδης): Κεχαγιάς, Πίτσιος, Μέτσης 4, Λόια, Μπαλαμός 1, Πόποβιτς, Παπαδόπουλος , Ντουλμάτζης 1, Τσιντίδης, Αμπντελ 7, Πατσιάς 4, Παπαγεωργίου , Δεληζάνος 1, Τσαμεσίδης 1, Αλμπανίδης, Χατζής.