Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Φιλίππου - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Φιλίππου

Μεγάλη εκτός έδρας για την ΑΕΚ που επικράτησε του νταμπλούχου Φιλίππου με 26-30. Η ομάδα του Κώστα Τούτση με ενα πολύ δυνατό ξεκίνημα πήρε με το καλημέρα προβάδισμα με 3 γκολ (0-3), απέναντι σε έναν Φίλιππο που ήταν πολύ νευρικός σε άμυνα και επίθεση. Από την άλλη η ΑΕΚ με καλή αμυντική λειτουργία, έβρισκε και δρόμο προς τα δίχτυα και διατηρούσε το προβάδισμα.

Ο Φίλιππος χάρη σε αποκρούσεις του Μπουκοβίνα κατάφερε να πλησιάσει στα δυο τέρματα στο 20', όμως οι φιλοξενούμενοι με το
Συγγάρη να είναι σε καλή μέρα, κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι, για να λήγει το ημίχρονο με σκορ 8-15.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν πάλι ίδια εκτός από ενα διάστημα στο οποίο ο Φίλιππος κατάφερε να
μειώσει τη διαφορά στα 4 τέρματα στο 46' (17-21) αλλά και πάλι η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ κι έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι, κατάφερε σχετικά εύκολα, να φτάσει σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 26-30.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΑΕΚ 26-30
Πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 5-6, 6-9, 7-12, 8-15 (ημ.) 12-18, 13-20, 16-21, 18-24, 21-26, 26-30.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Αρανιτίδης, Νικολαϊδης 4, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Δομπρής 1, Κόντης, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας 1, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 2, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 4, Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 6.

ΑΕΚ: (Τούτσης) Τσικογιαννόπουλος, Γεωργιάδης 5, Μακρηγιάνης, Νικολαΐδης 5, Πέρρος 5, Σύγγαρης, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, ΆντρεΙτς 4, Χόγκας 9, Τσιβρανίδης, Αλικάκος, Μπαλάσκος

Πέναλτι: 2/5-3/4
Δίλεπτες: 10-7
Αποβολή: Μιχαηλίδης (25' με 3η δίλεπτη)