Ισοπαλία για ΑΕΚ και Πανελλήνιο - greekhandball.com

Ισοπαλία για ΑΕΚ και Πανελλήνιο

Ισοπαλία στο Καματερό σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε

Με την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Πανελλήνιο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Handball Premier. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 19-19 σε ένα παιχνίδι που ήταν για γερά νεύρα.
Πρόσωπα του αγώνα ήταν οι Νικολαϊδης και Κρητικός που σημείωσαν από 8 τέρματα και είχαν εξαιρετική απόδοση.

Η «Ένωση» παρατάχθηκε χωρίς τον Μάλικ Χόγκας – ο οποίος για προσωπικούς λόγους βρίσκεται στη Γαλλία- ωστόσο είχε τον έλεγχο στο
πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη 7-4 (18') με σερί 5-0 και στην συνέχεια 9-5 (21'), 10-6 (22'). Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Τσακουρίδης μείωσε σε 12-11 και με το ξεκίνημα του δευτέρου οι «Ολυμπιονίκες» έκαναν την αντεπίθεση τους καταφέρνοντας να προσπεράσουν (12-13) στο 33’.
Απο εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος το παιχνίδι πήγε γκολ- γκολ,. Ο Πανελλήνιος με τον Κρητικό πήρε το προβάδισμα 18-19 στο 58:07, όμως η Ένωση με τέρμα του Νικολαϊδη στο 59:10, ισοφάρισε σε 19-19, που ήταν και το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να χάνουν στο τελευταίο λεπτό από μία επίθεση.

ΑΕΚ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 19-19
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 6-4, 8-5, 10-7, 12-11 (ημχ.), 14-14, 15-16, 16-17, 17-18, 18-18, 19-19
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 5, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Πανταζής, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς, Μπαλάσκας, Αλικάκος
ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Κρητικός 8, Χελιώτης 1, Κωστούλας, Μάτοβιτς 3, Χαντέλης 1, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Τζάνος, Τσάτσας, Ζαχάρης, Ασβεστάς.
Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 4/4-1/1.