Α2 ανδρών: Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πρωτέα Άρτας που πέρασε από το Κιλκίς - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πρωτέα Άρτας που πέρασε από το Κιλκίς

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πρωτέα Άρτας που στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών, επικράτησε μέσα στο Κιλκίς επί του τοπικού ΓΑΣ με 27-33.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη, με κορυφαίους τους Ιλερή και Κεσίδη που σκόραραν τα 24 από τα 33 γκολ της ομάδας, πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και διατηρούσε διαρκώς ενα προβάδισμα δύο-τριών τερμάτων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενη με σκορ 14-16.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πρωτέα να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού
και παρά την προσπάθεια του Κιλκίς να πλησιάσει, κατάφερε να διατηρεί σταθερα το μικρό προβάδισμα των δυο-τριών τερμάτων μέχρι το 45' όταν βρίσκοταν στο 20-23. Στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα της Άρτας ανέβασε ρυθμούς, για να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά, για να φτάσει στο τέλος σε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 27-33.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 27-33
Πεντάλεπτα: 2-5, 5-7, 6-8, 8-11, 11-13, 14-16 (ημχ.), 15-19, 18-21, 20-23, 21-26, 24-29, 27-33

ΓΑΣ Κιλκίς (Δενδράκης) :  Κόβλακας, Τριανταφύλλου, Δεληγιάννης (6), Μιχαηλίδης, Τσιβοντζέλης (1), Μπαλάσκας, Μαυρόπουλος Α. (2), Αναστασιάδης (2), Φυτανίδης (1), Τοκατζόγλου (4), Γιαβασίδης (1), Μαυρόπουλος Χ. (1), Καραβασίλης (8), Μπασιούκας, Φαχουρίδης (1)

Πρωτέας Άρτας (Αρβανίτης) : Τσούλος, Τσέλιος Π., Κεσίδης (11), Γεωργίου (3), Ντάλας (2), Κίτσος, Τσέλιος Ν. (1), Γιολδάσης, Τσέλιος Γ. (2), Ιλερής (13), Γεωργαλής, Μπίζγκα (1), Βουρλόκας, Ρίζος, Τσάκαλος, Μπισκανάκης

Δίλεπτα: 6-4  Πέναλτι: 5/6-3/4
Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας