Α2 ανδρών: Τη νίκη ο ΑΟΙ με φινάλε θρίλερ σε ενα καταπληκτικό παιχνίδι - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Τη νίκη ο ΑΟΙ με φινάλε θρίλερ σε ενα καταπληκτικό παιχνίδι

Σπουδαία νίκη του ΑΟΙ στο ντέρμπι της Ηπείρου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου, καθώς κέρδισε στο Κλειστό της Λιμνοπούλας με 28-27, τον Πρωτέα, σταματώντας το σερί των τεσσάρων νικών της ομάδας της Άρτας.

Η ομάδα του Κώστα Χαρίση, μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη στο παιχνίδι, καθώς προερχόταν από τρεις συνεχείς ήττες και πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με δυνατό τους σημείο την άμυνα και μόλις στο 15’ προηγούνταν με 8-5, ενώ στο 20’ η διαφορά άνοιξε περισσότερο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 12-5.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τους Σισμανίδη, Τζούκα, Κοσσάρα και Χριστακόπουλο να πιέζουν
τους φιλοξενούμενους στην άμυνα, οι οποίοι είχαν απαντήσεις μόνο με τον Ιλέρη και τον Κεσίδη. Ταυτόχρονα η αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις με τους Σκανδάλη και Ζαμπαλά, αλλά και με τον νεαρό Νάκο, έφεραν το 18-13 στο ημίχρονο.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης το σκηνικό ήταν το ίδιο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 19-15, ωστόσο οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη κατάφεραν να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία και κάνοντας ενα σερί 1-6, πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 45' με 20-21 με τον ΑΟ Ιωαννίνων να έχει χάσει προηγουμένως τον Χριστακόπουλο που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με το σκορ στο 50΄ να είναι 23-21 και στο 55΄ να έχει διαμορφωθεί το 26-24. Δυο λεπτά πριν το τέλος ο Πρωτέας ισοφάρισε σε 27-27, με την αγωνία να φτάνει στα ύψη. Τελικά ο ΑΟ Ιωαννίνων πήρε μια σπουδαία νίκη, με 28-27, χάρη σε ένα γκολ του Σκανδάλη 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος που ακολούθησε μια καταπληκτική επέμβαση του Μέλλου, που είχε εκπληκτική απόδοση στον αγώνα με 27 αποκρούσεις, στο τελευταίο δευτερόλεπτο στην προσπάθεια του Πρωτέα να ισοφαρίσει.

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΑΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 28-27
5λεπτα: 2-1, 4-3, 8-5, 12-5, 15-8, 18-13 ημιχ, 19-15, 20-19, 20-21, 23-21, 26-24 28-27 τελ

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Μόσχος, Νάκος (2), Κοσσάρας (2), Τζούκας (4), Χριστακόπουλος (2), Σκανδάλης (7), Σερασίδης (1), Σισμανίδης (3), Ζαμπαλάς (6), Σήτας Κ. (1), Εφαπλωματάς, Γκρουίδης, Εξάρχου, Σήτας Ν., Γότσης.

Πρωτέας Άρτας (Γιάννης Αρβανίτης): Τσούλος, Τσέλιος Π. (5), Κεσίδης (7), Ιλέρης (6), Χριστοδούλου, Ντάλας (2), Κίτσος (1), Τσάκαλος, Γιολδάσης, Κώστας, Τσέλιος Γ. (4), Γεωργαλής, Μπίζγκα (2), Ρίζος, Βουρδούκας, Ματσούκας.