Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες ο Λεωνίδας τον Ολυμπιακό Κερατσινίου - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στις λεπτομέρειες ο Λεωνίδας τον Ολυμπιακό Κερατσινίου

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Λεωνίδας Αγίων Αναργύρων που επικράτησε δύσκολα για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 Ανδρών, του Ολυμπιακού Κερατσινίου με 33-31, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για την ομάδα του Κερατσινίου η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 1-4 στο 5΄. Ο Λεωνίδας αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε  ισορροπήσει το παιχνίδι για πρώτη φορά στο 12' όπου το σκορ ήταν 8-8. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι ομάδες συμβάδιζαν στο
σκορ με την ομάδα του Κερατσινίου να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 16-17 έχοντας επιθετική αιχμή τον Σαμαρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και με τον Τζήμα Γιαννόπουλο σε πολύ καλή μέρα, κατάφεραν να προηγηθούν με 24-22 στο 40΄. Όμως οι παίχτες του Ολυμπιακού Κερατσινίου έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια στο 45' με το σκορ να βρίσκεται στο 26-26. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος που βρήκε τον Λεωνίδα να επικρατεί στις λεπτομέρειες με τελικό σκορ 33-31.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ   33-31
Πεντάλεπτα: 1-4, 5-7, 8-9, 11-12, 14-14, 16-17(ημίχ.) 19-20, 24-22, 26-26, 28-27, 30-29, 33-31 τελ.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ(Αθανασιάδης): Αντωνιάδης, Μηνιώτης 4, Τσέλος, Θάνος 3, Γκίκας, Βασιλείου, Γουναράς 1, Μπίλος, Παράσχης 5, Κολλύρης, Ξυχαλίδης, Τσαούσης 4, Τσάκουλης 3, Γιανόπουλος 11, Σοφικίτης, Μανδυλαράς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ(Ανταλής Ιωάννης): Ανδριώτης, Μαρούδας 2, Σαμαράς 14, Λοπαρνάκης 2, Καραγκούνης, Πετράκος 2, Ζαφειράκης, Κουλακάρης 2, Δαλέκος 3, Νικολαιδης, Παντελάκης 2, Μπαρμπαράκης 1, Τόμοβιτς, Τσακίρης, Ματθιάδης 3, Καρδάσης.

Πέναλτι: 6/7 - 7/7   Δίλεπτα: 7 - 7
Διαιτητές: Βήττας - Ψύλλος