Α2 ανδρών: Νικητής σε τρίτο συνεχόμενο ντέρμπι ο Φαίακας - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νικητής σε τρίτο συνεχόμενο ντέρμπι ο Φαίακας

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Φαίακας, που ύστερα από τις δύο νίκες επί της Δράμας και Αρχέλαου, νίκησε ακόμα μια ομάδα από τα φαβορί για την άνοδο, αυτή τη φορά εκτός έδρας τον Πρωτέα Άρτας με σκορ 31-32. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Νίκου Ριγανά παραμένει μόνη της, σταθερά στη δεύτερη θέση, με 12 βαθμούς, μόλις 2 βαθμούς πίσω από τη ΧΑΝΘ που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από την αρχή, με τις δυο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ, παρουσιάζοντας πολύ όμορφο θέαμα, με τις επιθέσεις και των δυο ομάδων να σκοράρουν με υψηλούς ρυθμούς και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τους Φαίακες να προηγούνται με βραχεία κεφαλή
και το σκορ στο 14-15.

Το δεύτερο ημίχρονο ο Πρωτέας μετά το 35' βελτίωσε την απόδοση του και με τους Κεσίδη και Ιλερή που πέτυχαν από 12 και 10 τέρματα αντίστοιχα, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ μέχρι το 50'. Το τελευταίο 10λεπτο ο Φαίακας με τον ανυπέρβλητο Ριγανά που σκόραρε 11 φορές καιτάφερε μέχρι το 55' με ενα σερί 3-6 να κάνει αρχικά το σκορ 28-30 και στα 5 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 31-32.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 31-32
Πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 9-10, 12-12, 14-15 (ημ.), 16-18, 20-19, 22-21, 25-24, 28-30, 31-32.

ΠΡΩΤΕΑΣ (Ι. Αρβανίτης): Τσούλος, Π. Τσέλιος 6, Κεσίδης 12, Ντάλας, Κίτσιος, Ρίζος, Γιολδάσης, Κώστας, Γ. Τσέλιος 3, Ι. Ιλερής 10, Μπίζγκα, Ματσούκας, Βουρλόκας, Κωνσταντίνου, Τσάκαλος.

ΦΑΙΑΚΑΣ (Ν. Ριγανάς-Σπ. Κουλούρης): Νάστος 3, Παγωνίδης 2, Δόικας, Κορακιανίτης 3, Λινάρδος, Κυριακίδης, Βάγιας 5, Καραμανλής 3, Γεωργιάδης, Ριγανάς 11, Ηλ. Δημητρέλος 2, Μαντζουρογιάννης, Δάσκαλος 3, Χρ. Δημητρέλλος, Κουλούρης, Τσιλιμπάρης.