Στο φινάλε με ανατροπή πήρε το βαθμό ο Πανελλήνιος - greekhandball.com

Στο φινάλε με ανατροπή πήρε το βαθμό ο Πανελλήνιος

Ανατροπή και βαθμός για τους «Ολυμπιονίκες» στο φινάλε

Συναρπαστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Πανελληνίου με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μάλιστα προηγήθηκαν με 5 γκολ διαφορά (10-5) και στο ημίχρονο 10-7. Στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος» του Βορρά γύρισε το ματς και κρατούσε την νίκη στα χέρια του, όταν προηγήθηκε 21-19, έχοντας και παίκτη παραπάνω!

Ο Πανελλήνιος ωστόσο μείωσε με τον Κρητικό και έκλεψε την μπάλα, λίγα δευτερόλεπτα πριν
το τέλος με τον Παπαπούλιο να ισοφαρίζει στο τελικό 21-21.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 21-21
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-2, 5-2, 6-4, 9-5, 10-7 (ημχ.), 12-9, 14-11, 14-15, 16-17, 17-19, 21-21
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κρητικός 9, Χελιώτης 3, Μάτοβιτς 2, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 2, Ασβεστάς, Αργ. Παπαδόπουλος, Χαντέλης 2, Τσάτσας, Ζαχάρης, Μπαρίκος

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 4, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 4, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 2, Αγγ. Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Τσάκωνας, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4- 2/2 Κόκκινη: 59:18 Τσακουρίδης (για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο)