Την έκπληξη ο Αερωπός στη Βέροια - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Την έκπληξη ο Αερωπός στη Βέροια

Εντός έδρας ήττα με 23-24 γνώρισε από τον Αερωπό ο Φίλιππος. Απέναντι στον ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, εμφάνισε το χειρότερο αγωνιστικό του πρόσωπο και προβλημάτισε ιδιαίτερα. Το ματς κρίθηκε στο τέλος, όπου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς.

Το πρώτο μέρος ήταν κακό ποιοτικά και ήταν αμφίρροπο. Ο Φίλιππος πήγε πολύ καλά στην άμυνα (ούτε δέκα τέρματα δεν δέχθηκε) αλλά στην επίθεση είχε τρομερά προβλήματα. Κακές συνεργασίες, πολλά λάθη, χαμένα εύκολα σουτ και άσχημες επιλογές απέναντι σε έναν μέτριο αντίπαλο, ανάγκασαν τους Βεροιώτες να κυνηγάνε
στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Φιλίππου και προηγήθηκαν δυο φορές με δυο γκολ. Στο 15’ με 3-5 και στο 24’ με 6-8. Ο Φίλιππος αντέδρασε και στις δυο φορές και στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, σημείωσε ένα σερί 3-0 και πήγε στα αποδυτήρια με 9-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φίλιππος μπήκε με την φόρα που τελείωσε το ημίχρονο και προηγήθηκε με 13-9 στο 35’. Ο Αερωπός προσπάθησε να κρατηθεί στο ματς και μείωσε σε 14-12 αλλά ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμα και πέρασε με 17-13 στο 43’.

Από εκεί και μετά ο Αερωπός άσκησε πίεση, ο Φίλιππος έκανε λάθη...παιδικού τμήματος και το ματς ήρθε στα ίσια στο 48’ (18-18) και 52’ προηγήθηκε με 19-21 στο 53’. Παρά την πολύ άσχημη αγωνιστική εικόνα του, ο Φίλιππος ισοφάρισε στο 57' (22-22). Ο Αερωπός βρήκε λύσεις και πέρασε με 23-24 στο 29'. Ο Ζούλφιτς αστόχησε και ο Αερωπός έκανε λάθος δυο φορές στο τελευταίο λεπτό (μεσολάβησε λάθος πάσα του Μπουκοβίνα). Στην τελευταία φάση του ματς ο Κωστακίδης επιχείρησε με σουτ να ισοφάρίσει αλλά ο τερματοφύλακας του Αερωπού απόκρουσε και κράτησε 23-24.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 23-24
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 3-4, 5-6, 6-8, 9-8 (ημχ.), 13-9, 14-11, 18-15, 19-18, 20-22, 23-24
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 3, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 9, Αποστολίδης, Κόντης, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 1, Ζούλφιτς 3.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Δούγιας 4, Κράλλης 4, Τόιτος, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Ρόμπης, Λιούμης, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 8, Χρυσός, Κυριακού 2, Μπαντής 2, Τζουβάρας Θ.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-3/4.