Κύπελλο ΕΣΧΑ γυναικών: Νίκη του Καματερού μέσα στη Νίκαια - greekhandball.com

Κύπελλο ΕΣΧΑ γυναικών: Νίκη του Καματερού μέσα στη Νίκαια

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Νίκαια μεταξύ του γηπεδούχου Άρη Νικαίας και του ΓΑΣ Καματερού, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του Κυπέλλου ΕΣΧΑ γυναικών. Νικήτρια αναδείχθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα με σκορ 18-22.

Αγωνιστικά οι δυο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά στο παιχνίδι και συμβάδιζαν μέχρι το 10' όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 3-3. Από το σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενες, βελτίωσαν την απόδοση τους και πήραν ενα σταθερό προβάδισμα, για να λήξει το ημίχρονο
με σκορ 6-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ίδια εικόνα με τις παίχτριες του Μένου Δανήλου να φτάνουν τη διαφορά στα 6 τέρματα στο 45' (8-14). Όμως ο Άρης δεν τα παράτησε και κατάφερε όσο περνόύσε ο χρόνος να κλείνει τη διαφορά, που έφτασε στο 57' στο ένα τέρμα και το σκορ στο 15-16. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενες, πιο ψύχραιμες, κατάφεραν να πετύχουν δυο τέρματα, για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι που έληξε με τελικό σκορ 18-22.

ΓΝΟ ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 18-22
5λεπτα: 2-1, 3-3, 3-5, 4-6, 4-6, 6-9 ημιχ, 7-12, 8-13, 8-14, 13-16, 14-16, 18-22 τελικό

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ευθυμία Κυριακίδου): Καπλανίδου 1, Σίτογλου, Blass, Μαυρογιώργη (τ/φ) 1, Ρουμπάκου 2, Khurshudyan, Δωροθέου 2, Σιάπχα 1, Σιμητέλου 1, Χωριανοπούλου, Μπαλκογιανοπούλου, Καραγιάννη Κ,  Τενκεριάν 1, Παρέσογλου(τ/φ), Ευαγγελάκου, Μαρή 6.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη (τ/φ), Καραγιάννη 5, Zeneli 5, Αλιφιέρι, Παπαδοπούλου, Μορφίδου (τ/φ), Βασιλείου Μ, Καραχάλιου 2, Περουλάκη, Θεοφιλάτου, Βασιλείου 3, Βασιλοπούλου, Γιαννάκουρα 2, Σπυροπούλου 1, Βασιλείου Μ.

Διαιτητές: Ζήσης - Μπράμου