Πέρασε από τις Συκιές η ΑΕΚ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση - greekhandball.com

Πέρασε από τις Συκιές η ΑΕΚ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση

Η «Ένωση» πέρασε από τις Συκιές και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας

Ο «Δικέφαλος» κέρδισε και τον Φοίβο Συκέων σε εκτός έδρας αγώνα με 24-29, κάνοντας το απόλυτο νικών μακριά απ’ την έδρα του, συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού, καταφέρνοντας μάλιστα να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ μέσα στην Κυψέλη απ’ τον Πανελλήνιο.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το πρώτα επτά λεπτά που οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στη συνέχεια ο Φοίβος παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος, πέρνοντας το προβάδισμα κι ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα,
βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με πέντε γκολ (13-8), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 17-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό «comeback», καταφέρνοντας να φέρει το σκορ στο 17-17 στο 36' εν'ω στο στο 43' κατάφερε και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 19-20. Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ έκανε έντονη την επικράτηση της μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πηγαίνοντας το σκορ στα πέντε γκολ διαφορά, με 19-24. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν ανάλογη με την Ένωση, να κρατάει με άνεση το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, φτάνοντας στη νίκη με 24-29, η οποία μετά τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων την φέρνει στην 2η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ στους 11 πόντους.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- ΑΕΚ 24-29
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 10-6, 11-8, 13-8, 17-13 (ημχ.), 17-16, 19-18, 19-21, 20-24, 23-27, 24-29

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Κοπαϊδης, Πίτσιος, Μέτσης 2, Μανωλούδης 1, Μπαλαμός 5, Πόποβιτς, Λιάπης 1, Ντουλματζής, Μπέτζιος, Μάτσου 4, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 1, Τσαμεσίδης 7, Καβουσανάκης, Βότσης 2.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 1/1-1/2.