Πέρασε από το Αίγιο ο Διομήδης - greekhandball.com

Πέρασε από το Αίγιο ο Διομήδης

Νικητές οι «Λύκοι» στο ντέρμπι της Πελοποννήσου

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά από αυτή κόντρα στον ΙΕΚ ΞΥΝΗ πέτυχε ο Διομήδης Άργους με 33-30 κόντρα στο Σεριφάτο Αιγίου. Στο  πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-4, στο 5ο λεπτό του ματς, αιφνιδιάζοντας το Σεριφάτο. Περνώντας ωστόσο τα λεπτά, οι «μελανόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (9-10), στο 15΄του παιχνιδιού. Μάλιστα, οι παίχτες του Κώστα Χατζηκωνσταντίνου πήραν κεφάλι στο σκορ, (12-11) στο 20΄. Στα υπόλοιπα 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου οι δυο
ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 16-16.

Στην επανάληψη και πάλι οι «Λύκοι» μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα, στο 40΄, με τρία τέρματα διαφορά (21-24)που την κράτησαν μέχρι το 45΄του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με τους «Λύκους» εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με 30-33.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ-ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 30-33
Τα πεντάλεπτα: 0-4, 4-7, 9-10, 12-11, 13-13, 16-16 (ημχ.), 19-20, 21-24, 24-27, 26-30, 27-31, 30-33
ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Τσεύλικος 4, Φάμπατς, Μούγιτς 5, Στούμπης 4, Ξηρός, Μπεκιάρης, Στόσιτς 4, Μαγκαφουράκης, Μανούσος, Κμπιλασβίλι 4, Χατζηκωνσταντίνου 7, Γιούπης, Βασιλειάδης 2 Αλεξόπουλος, Ζάτσε
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης 1, Γιόσμου 2, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ι. 11, Μισαηλίδης 2, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 2, Δάσκαλος 4, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Πασσιάς 8, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος
Διαιτητές: Χρόνης-Αβράμης, Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 1/1-5/5