Α2 ανδρών: Έκτός έδρας νίκη για Έσπερο επί του Θριάμβου - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Έκτός έδρας νίκη για Έσπερο επί του Θριάμβου

Μια σημαντική νίκη πέτυχε ο Έσπερος, που επικράτησε εκτός έδρας με 25-26, με αντίπαλο την ομάδα του Θρίαμβου για την 8η αγωνιστική του του 1ου ομίλου, του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Θρίαμβο να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ το οποίο κρατούσε σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, που βρήκε τους παίχτες του Νίκου Δρέττα να είναι μπροστά στο σκορ με 12-9 και τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει τον πριόβολο που αποχώρησε από το παιχνίδι λόγω τραυματισμου.

Ανάλογη εικόνα και στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, με τον Θρίαμβο να κρατά το προβάδισμα
και τον Έσπερο να μην τα παρατάει, γεγονός που αντάμειψε τους παίχτες του Νίκου Τσαφαντάκη οι οποίοι ισοφάρισαν αρχικά το σκορ και στη συνέχεια πήραν ενα προβάδισμα 2 τερμάτων στο 50' με το σκορ να βρίσκεται στο 21-23.

Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη ο0 Θρίαμβος ισοφάρισε το παιχνίδι, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό όπου με το σκορ στο 25-25, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, κάνοντας όμως λάθος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Έσπερος, που στο 59:15, με ένα γκολ του Παναγιώτη Καυκούλα έκαναν το 25-26, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ -ΠΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΕΣΠΕΡΟΣ 25-26
5λεπτά: 2-2, 4-2, 6-3, 9-5, 10-7, 12-9 ημιχ. 14-11, 17-15, 19-19, 21-23, 23-24, 25-26 τελ.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ: Μπανίας Δ., Χριστοδούλου Γ., Παπούλιας Ι., Μίχος Κ. 1, Κρεμόνας Ν. 7, Τριανταφύλλου Π. 2, Ζαχαρόπουλος Ζ., Κωνσταντινίδης Σ., Σικιαρίδης Γ., Αγγελής Ν.1, Δουμπαρατζής Γ., Δίαρας Π. 8, Λάλας Π. 4, Θεοδοσόπουλος Κ. 2, Κυριακούλιας Σ. Α., Βρόντος Γ.
Προπονητής: Δρέττας Ν.

ΕΣΠΕΡΟΣ: Παπαδημητρίου Φ. 1, Ανδρώνης Κ. 1, Μπακαβέλος Π., Πριόβολος Χ. 1, Σείκτης Γ., Μασουρίδης Χ., Βάρης Λ., Καραμαγκέλας Γ. 8, Καυκουλάς Π. 6, Μητράκος Γ., Χάρος Μπέης Π. 1, Αθανασιάδης Α. 8, Πολλάκης Γ.