Β Εθνική: Νίκη στο τέλος για τον Άρη Θεσσαλονίκης - greekhandball.com

Β Εθνική: Νίκη στο τέλος για τον Άρη Θεσσαλονίκης

Με άλλη μία νίκη προχώρησε η ομάδα του Άρη επικρατώντας του Αλέξανδρου Αξιούπολης με 27-26. Σε ένα ματς για γερά νεύρα και με πολλές συγκινήσεις η νεανική ομάδα του Νίκου Παπαργυρίου, κατάφερε να νικήσει τους πιο έμπειρους παίκτες του Αλέξανδρου, παραμένοντας έτσι μόνη στην κορυφή.

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή του παιχνιδιού παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο πεντάλεπτο και διατήρησαν μια διαφορά τριών τερμάτων στο ημίχρονο (17-14).

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 50' ο  Άρης έφτασε να προηγείται μέχρι και πέντε γκολ, όμως οι
φιλοξενούμενοι δεν είχαν πεί την τελευταία τους λέξη, αφου με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν το σκορ σε 26-26 στο τελευταίο λεπτό. Οι παίχτες του Άρη όμως φάνηκαν ψύχραιμοι και στην τελευταία τους επίθεση έκαναν το 27-26, παίτνοντας μια σημαντική νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 27-26
ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 4-2,6-5, 8-6, 11-10, 14-11, 17-14(ημ.), 20-16, 21-17, 22-19, 24-19, 26-22, 27-26

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Παπαργυρίου): Αλ Μπέντρι, Γιαβρόγλου 2, Καλιανίδης 8, Λαφτσόγλου, Μεϊμαρίδης 2, Μουρατίδης, Μουρτζίνος 2, Μπαλάμης, Πάνος, Παπατέρπου 3, Παπαχρήστου 4, Τσίρτσουρίδης, Φραγκότσης, Ψωμαθιανός 6.

Α.Σ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Κουζέλης-Γιουλβανίδης): Απατσίδης, Αριστείδου 1, Βουλγαρίδης, Γαϊτανίδης, Γεωργίου, Δουλουμπάκας, Ζηλίδης, Ζιάρας 2, Μαρτσής 5, Μόγας 6, Μουτούδης 8, Παλαιστης 3, Παναγιωτίδης, Παπαρήγας Α., Παπαρήγας Ρ. 1, Στεφανίδης.