Β Εθνική: Πέρασε κι από την Κοζάνη η Προοδευτική Αγρινίου - greekhandball.com

Β Εθνική: Πέρασε κι από την Κοζάνη η Προοδευτική Αγρινίου

Με το ρόζ φύλλο αγώνος επέστρεψε από τη Κοζάνη η Προοδευτική Αγρινίου όπου κέρδισε τον ΑΟ Κοζάνης με 24-28 κι έκανε το 3 στα 3.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τους Αγρινιώτες που στο πρώτο 10λεπτο προηγήθηκε με σκόρ 3-5 έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 12-15. Το ίδιο καλό ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όπου παίρνοντας διαφορά ασφαλείας πέντε τερμάτων στην ουσία φάνηκε να... κλειδώνει η νίκη.

Όμως η χαλάρωση στην άμυνα ξανάβαλε τους γηπεδούχους στο ματς καθώς στο 50’ το σκόρ έγινε
21-22. Τελικά οι «βυσσινί» ήταν σοβαροί στο φινάλε και πήραν την πολύτιμη νίκη με το τελικό 24-28. Πλέον όλοι στο Αγρίνιο στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την ομάδα της Καστοριάς τη Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00 στο ΔΑΚ της πόλης.

Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ - A.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2015 24-28
Πεντάλεπτα : 2-2, 3-5, 6-8, 8-10, 10-14, 12-15, 16-19, 17-22, 18-22, 21-22, 21-25,24-28.

Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ (Μιχαηλίδης) : Παπαδόπουλος, Τόλης, Τσακαλίδης, Μέλλιος(2), Τραγιας, Κουκουλόπουλος(4), Τσιτσάρης(1), Vitollari, Στεργιούλας(3), Αδάμ(5), Στεφανίδης(7), Σιδέρης, Παπακωνσταντίνου(1), Metani, Τριανταφυλλίδης, Guberi(1).

A.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 2015 (Συράκος Π.) : Λιόκαυτος(5), Τσακανίκας, Τσάμης, Αποστολόπουλος, Δήμου(3), Σιδέρης, Αλεξόπουλος(2), Χαΐμάνης(1), Μαυρέλης, Παπανίκος(5), Ράικος Σ., Φωτόπουλος(7), Ράικος Κ. (3), Συράκος Λ(2)