Handball Premier: Κέρδισε το ντέρμπι των δικεφάλων ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Handball Premier: Κέρδισε το ντέρμπι των δικεφάλων ο ΠΑΟΚ

Κέρδισε το ντέρμπι «δικεφάλων» ο ΠΑΟΚ και ανέβηκε στην 2η θέση της Handball Premier

Με το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, ολοκληρώθηκε ο Α΄ γύρος της Handball Premier. Ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν ο μεγάλος νικητής με 24-22, σε ένα ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο κλειστό του Καματερού. Πλέον η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ στους 17 πόντους.

Η «Ένωση» είχε σε καλή ημέρα τους τερματοφύλακες της Συγγάρη (15 επεμβάσεις) και Αντωνιάδη
(2 επεμβάσεις σε πέναλτι), αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, αφού υστέρησε επιθετικά.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ απέκτησε ένα προβάδισμα δύο τερμάτων (4-6, 5-7, 7-8), ωστόσο η ΑΕΚ με επιμέρους σκορ 5-1, ξέφυγε με τρία γκολ (12-9), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-11 με τον Βεσελίνοβιτς και έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ καλύτερα το β’ ημίχρονο και βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Σέρβο αριστερόχειρα και έτσι αρχικά με σερί 4-0 πέρασε μπροστά (12-13), στην συνέχεια ξέφυγε με τρία γκολ (16-19) στο 43’, ενώ στο 46’ η διαφορά έφτασε και τα πέντε τέρματα (16-21). Από εκείνο το σημείο η «Ένωση» έκανε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21 στο 54’ με σερί 5-0 και τον Χόγκας να σκοράρει. Οι δύο ομάδες πέτυχαν γρήγορα από ένα γκολ (22-22), ωστόσο οι Φιλοξενούμενοι με ψυχραιμία πήραν το «διπλό» με τα τέρματα του Παλάσκα (58’) και του Πετρίδη, 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ενώ ο Λοίζος σχεδόν στην εκπνοή σταμάτησε πέναλτι του Πέρρου.

AEK- ΠΑΟΚ 22-24
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-7, 9-8, 10-9, 12-11 (ημχ.), 12-13, 15-17, 16-20, 19-21, 22-22, 22-24
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 3, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής, Παλάσκας 3, Τσίλης, Νικολαϊδης 3, Κοκκώνης 2, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 2, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 3, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 9.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-8, πέναλτι: 3/4-5/7.

Δηλώσεις
Άκης Κυπραίος (αθλητής ΠΑΟΚ): «Πολύ δυνατό παιχνίδι, θέλαμε πολύ αυτή την νίκη σε μία δύσκολη έδρα και να κλείσει θετικά η χρονιά. Με αυτό το δίποντο παραμείναμε στους στόχους μας και κοιτάμε διαφορετικά τη σεζόν. Έχουμε αρκετό χρόνο να ξεκουραστούμε, αλλά και να δουλέψουμε. Χαρούμενες γιορτές σε όλους».

Θάνος Συγγάρης (τερματοφύλακας ΑΕΚ): «Κλείνουμε τον Α’ γύρο με ήττα. Θέλαμε πολύ το ματς, νομίζω το δείξαμε, αλλά κάποια ατομικά λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουμε το ματς και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο φινάλε. Έχουμε μεγάλο κενό στο πρωτάθλημα, θα δουλέψουμε σκληρά. Έχουμε δείξει ποιοι είναι οι στόχοι της ομάδας».