Παγκόσμιο ανδρών 2017: Δύσκολα η Γερμανία. Την πρώτη έκπληξη η Χιλή. Όλα τα αποτελέσματα (βίντεο) - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Τρίτη μέρα στο Παγκόσμιο ανδρών με την πρώτη αγωνιστική στους ομίλους Γ' και Δ' και τη δεύτερη για τον Α' όμιλο.

Α' Όμιλος
Η Γαλλία στον δεύτερο της αγώνα με αντίπαλο την Ιαπωνία είχε εύκολο έργο με την ομάδα του Dinart να επικρατεί εύκολα με 31-19, με τον Γαλλο τεχνικό να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του.

Γ' Όμιλος
Στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας η Γερμανία επικράτησε δύσκολα της Ουγγαρίας με 27-23. Αν και προηγήθηκε με 16-11 στο ημίχρονο έχοντας σε πολύ καλή μέρα με 45% τον τερματοφύλακα Silvio Heinevetter που αντικατέστησε τον Wolff και τον Gensheimer να σκοράρει 13 φορές. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανοί δεν είχαν την ίδια απόδοση, με αποτέλεσμα οι Ούγγροι να καταφέρουν να μειώσουν στο 38' σε 16-15 και το παιχνίδι και το παιχνίδι να ξεκινήσει από την αρχή. Ο Σίγκουρτσον έμεινε πιστός στην τακτική της αλλαγής του Τ/Φ με παίχτη γηπέδου, αλλά τα τεχνικά λάθη των Γερμανών ήταν πάρα πολλά με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεφύγουν από την Ουγγαρία που έπαιζε χωρίς τον Ναγκι που αποχώρησε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω τραυματισμού. Το παιχνίδι τελικά έγειρε στην πλευρά των Γερμανών που στο τελευταίο λεπτό με δυο γκολ του Gensheimer έκαναν το σκορ το 27-23.

Με σκορ 28-23, επικράτησε η Κροατία της Σαουδικής Αραβίας. που ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 49' (22-19), χωρίς όμως να μπορέσει να καταφέρει τίποτα περισσότερο, δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή της Κροατίας Μπάμπιτς να χρησιμοποιήσει όλους τους παίχτες του τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα.

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Χιλή που επικράτησε της Λευκορωσίας με 28-32, με την ομάδα του Ισπανού θρύλου του αθλήματος Ματέο Γκαράλντα, να πραγματοποιεί την πρώτη έκπληξη του τουρνουά.

Δ' Όμιλος
Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ριο, Δανία, πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στην Αργεντινή, επικρατώντας με 33-22 με τον Λαντίν να έχει 48% με 15 αποκρούσεις και τον Χάνσεν να πετυχαίνει 6 τέρματα.

Εύκολο έργο και για την Σουηδία που επικράτησε στο πρώτο της παιχνίδι στο τουρνουά, με 33-16 επί του Μπαχρέιν.

Ντέρμπι όπως αρχικά αναμενόταν αποδείχτηκε και η αναμέτρηση Κατάρ- Αίγυπτος με τους πρωταθλητές της Αφρικής Αιγύπτιους να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 20-22, επί του Κατάρ που φαίνεται να έχει χάσει τη λάμψη του από το Παγκόσμιο του 2015.