Παγκόσμιο ανδρών 2017: Η Γαλλία τη νίκη της ημέρας. Όλα τα αποτελέσματα (βίντεο) - greekhandball.com

Πέμπτη μέρα στο Παγκόσμιο ανδρών με την δεύτερη αγωνιστική να ολοκληρώνεται στους ομίλους Γ' και Δ' και με αυλαία για τη τρίτη για τον Α' και Β' όμιλο. Τη νίκη της ημέρας πέτυχε η Γαλλία που με τη νίκη της απέναντι στην Νορβηγία σφράγισε και τυπικά το εισιτήριο για τους 16 ως πρώτη του Α ομίλου. Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Ισλανδίας και Τυνησίας και η αγωνία παραμένει για το ποια από τις δύο ομάδες θα προκριθεί στους 16 από τον Β όμιλο. Εύκολες νίκες για Γερμανία, Σουηδία, η Βραζιλία πήρε τη νίκη απέναντι στους αξιόμαχους Ιαπωνες, ενω η Λευκορωσία αγνώριστη για δευτερο παιχνίδι πήρε δύσκολη νίκη απέναντι στη Σαουδική Αραβία.Αναλυτικά:

Α' Όμιλος
Α’ όμιλος (Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία

Μεγάλη νίκη για τη Γαλλία που επικράτησε της Νορβηγίας με 31-28, μπροστά σε 10.000 θεατές στην πολη της Νάντ. Οι παίχτες του Dinart μετά το 10' μέχρι το οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, πήραν ενα σταθερό προβάδισμα για να λήξει το ημίχρονο με 16-12 για τους τρικολόρ. Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον πολυτιμότερο παίχτη του αγώνα Κarabatic και τον Mahe που πέτυχαν από πέντε γκολ να οδηγούν τη Γαλλία στη νίκη με 31-28, απέναντι σε μια Νορβηγία που πάλεψε μέχρι το τέλος, στο στρατόπεδο της οποίας υπάρχουν τρομερά παράπονα για τις αποφάσεις των Ιρανών διαιτητών.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βραζιλία συνάντησε αν΄τισταση από την Ιαπωνία, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 28-24. Η Σελεσάο μετρούν 2 νίκες σε 3 αγώνες και στον αγώνα με τη Ρωσία θα κριθεί η πρόκριση της στους 16 αφού αν πάρει τη νίκη δύσκολα θα χάσει την πρόκριση, αφού έχει ήδη επικρατήσει της Πολωνίας.

Βαθμολογία

Β’ όμιλος
Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της ημέρας, Ισλανδία και Τυνησία που μετρούν από δυο ήττες, αναδείχθηκαν ισόπαλες, μεγαλώνοντας έτσι την αγωνία, για το ποια από τις δυο ομάδες θα πάρει το εισιτήριο για τους 16. Η Τυνήσιοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 20' λεφτασαν να προηγούνται με 4 τέρματα (6-10). Όμως ενα επιθετικό μπλάκ άουτ, αφού δεν πέτυχαν γκολ για 7 λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στους Ισλανδούς να μειώσουν για να λήξει το ημίχρονο με 11-13. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισλανδοί μπήκαν αποφασισμένοι, γεγονός που έιχε ως αποτέλεσμα να καλύψουν αφενός τη διαφορά και μάλιστα να προηγηθούν με 3 τέρματα στο 41' (17-14). Οι Τυνήσιοι επανήλθαν και ισοφάρισαν το σκορ στο 56' (21-21) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58' 34" από τον Bannour της Τυνησίας, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μια επίθεση στο χρόνο που απέμενε για το τέλος.

Βαθμολογία

Γ’ όμιλος (Ρουέν):
Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία

Πολύ εύκολη νίκη για τη Γερμανία που πήρε τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες, αυτή τη φορά επί της Χιλής, σε ενα παιχνίδι που ήταν μονόλογος, με τους Γερμανούς να κάνουν περίπατο, επικρατώντας με 14-35.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λευκορωσία που για δεύτερο παιχνίδι παρουσιάστηκε αγνώριστη, επικράτησε με 26-29 της Σαουδικής Αραβίας που προέβαλλε σθεναρή αντίσταση. Οι Λευκορώσοι με τον πλεη μέηκερ τους  Pukhouski που πέτυχε 9 τέρματα να βρίσκεται σε καταπληκτική μέρα, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 13-14. Στην επανάληψη οι Σαουδάραβες παρακολουθούσαν από κοντά το σκορ με τη διαφορά να βρίσκεται στο γκολ μέχρι το 56' (25-26) όμως οι Λευκορώσοι με ενα σερί 1-3 κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στη νίκη με 26-29.

Βαθμολογία

Δ’ όμιλος (Παρίσι):
Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή.

Ευρεία νίκη πέτυχε η Σουηδία απέναντι στην Αργεντινή με 17-35 και οδηγεί την κουρσα του Δ ομίλου με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια μαζί με την Δανία με τις δυο ομάδες να αγωνίζονται σήμερα στις 21:45, σε εναν αγώνα που θα κρίνει την πρωτιά του ομίλου.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Κατάρ πέτυχε την πρώτη του νίκη, επικρατώντας του Μπαχρέιν με 22-32, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση και στο αυριανό παιχνίδι με την Αργεντινή θέλει τη νίκη για να πάρει εκτος συγκλονιστικού απροόπτου, την πρόκριση για τους 16.