Παγκόσμιο ανδρών 2017: Γαλλία, Νορβηγία, Ισπανία και Σλοβενία στα προημιτελικά (βίντεο) - greekhandball.com

Με τέσσερις αγώνες για τη νοκ άουτ φάση των 16 συνεχίστηκε η ενδέκατη μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών του 2017 στη Γαλλία. Τα εισιτήρια για την προημιτελική φάση, πήραν η Γαλλία, Νορβηγία, Ισπανία και Σλοβενία.

Στη Λιλ η Γαλλία επικράτησε με 31-25 της Ισλανδίας, σε ενα παιχνίδι που σημειώθηκε ρεκόρ προσέλευσης με 28.000 θεατές. Ύστερα από ενα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που οι Γάλλοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 14-13, κατάφεραν μεσα σε οχτώ λεπτά στην επανάληψη, με ενα επι μέρους 6-1, να μετατρέψουν το σκορ σε 20-14 και ελέγχοντας το ρυθμό του
αγώνα στον χρόνο που απέμενε, με πρωταγωνιστές τους Φαμπρέγκας και Ρεμιλί τη νεα γενιά αθλητών, έφτασαν στη νίκη με 31-25.

Η Νορβηγία ήταν παρα πολύ δυνατή για την ΠΓΔΜ με τους Σκανδιναβούς να παίρνουν την πρόκριση, πετυχαίνοντας ευρεία νίκη με 34-24. Αν και προηγήθηκαν μόλις με 12-10 στο ημίχρονο, οι Νορβηγοί, με ενα ξέσπασμα στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, μετέτρεψαν το σκορ σε 21-14 στο 40', μια διαφορά που κράτησαν με σχετική άνεση μέχρι το τέλος, που τους βρήκε να παίρνουν το πολυπόθητο εισιτήριο για τους 8 με τελικό σκορ 34-24

Δύσκολη νίκη για την Ισπανία που πήρε μια αγχωτική πρόκριση απέναντι στη Βραζιλία, παίρνοντας μια νίκη που ήρθε στο τέλος με σκορ 28-27. Οι Βραζιλιάνοι με τον τερματοφύλακα τους Almeida να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση, μάλιστα αν και από την ομάδα που έχασε αναδείχθηκε MVP του αγώνα, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 18-16. και έχασαν ουσιαστικά το παιχνίδι όταν στο 59:16 ο Ντουσμπαγιεφ έκανε το 28-26 ύστερα από λάθος των Βραζιλιάνων που απέτυχαν να ισοφαρίσουν.

Στον τέταρτο προημιτελικό της ημέρας, η Σλοβενία του Βούγιοβιτς, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-13 στο ημίχρονο, κατάφερε στο τέλος να πάρει μια εύκολη νίκη με σκορ 26-32 με τα δύο εξτρέμ της Cingesar και Marguc να πετυχαίνουν από 6 και 5 τέρματα αντίστοιχα.