Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη του Ζαφειράκη μέσα στη Δράμα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σπουδαία νίκη του Ζαφειράκη μέσα στη Δράμα

Σε ενα ματς πραγματικό ντέρμπι ο Ζαφειράκης επικράτησε εκτός έδρας επί της Δράμας 86' με 26-27 για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών.

Στο πρώτο μέρος που ήταν ισορροπημένο οι δυο ομάδες εναλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, με τον Ζαφειράκη με γκολ του Βλάχου στο τέλος του ημιχρόνου να διαμορφώνει το 12-13 για την ομάδα της Νάουσας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε η ίδια με το σκορ να αλλάζει χέρια συνεχώς, με τον Ζαφειράκη μετά το το 45' να παίρνει ενα προβάδισμα δυο τερμάτων (18-20) το οποίο κρατούσε μέχρι και το 55' με το σκορ στο 24-26 που παρέμεινε μέχρι το 58:30. Οι γηπεδούχοι
πραγματοποίησαν την αντεπίθεση τους και με το σκορ στο 26-27 μόλις 10 δεύτερα πριν τη λήξη, κέρδισαν πέναλτι, όμως ο νεαποκτηθείς τερματοφύλακας του Ζαφειράκη Θωμάς Κορώνας, έπιασε το πεναλτι του Κουρτίδη και έδωσε στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη.

ΔΡΑΜΑ 86 - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 26-27
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-5, 6-7, 7-7, 10-9, 12-13(ημίχ.)16-15, 17-18, 18-20, 21-22, 24-26, 26-27.

ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(ΣΑΚΗΣ ΒΑΛΑΒΑΝΗΣ):  Παπάζογλου, Τσεπίδης, Γκαμότσος, Παράσχου, Θωμίδης 3, Κουρουτζίδης, Τσιτσίκος, ΚΟΒΟΓΛΑΝΙΔΗΣ 4, Ιακωβίδης 3, ΚΟΤΣΑΜΑΡΙΚΟΓΛΟΥ 4, Χαϊτίδης 4, ΚΟΥΡΤΙΔΗΣ 6, Γιαννακόπουλος, Φραγκούλης 1, Βάκκας 1, Κρανάς.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΟΥΠΗΣ):  ΒΛΑΧΟΣ 5, ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ 7, Πετρίδης 2 , Τζουβάρας Κώστας 3, Κορώνας Κώστας, ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ 3, ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ 6, Παπουτσής, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας 1, Δεληχρήστος, Γαλίτης, Τουβάρας, ΚΟΡΩΝΑΣ ΘΩΜΑΣ, Χάτσκα, Τσιαχτσείρας, Γιούπης, Πρωτογέρης.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης.