Α2 ανδρών: Νίκησε τους Κύκλωπες ο Αρχέλαος - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νίκησε τους Κύκλωπες ο Αρχέλαος

Με νίκη μπήκε στον δεύτερο γύρο ο Αρχέλαος, που επικράτησε στην Κατερίνη με 36-34 των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Σωκράτη Σκούφα μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο μετά το 15' άρχισε να διευρύνεται με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-13 για τους παίχτες του Σωκράτη Σκούφα.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 35' οι Κύκλωπες απελευθερωμένοι από το άγχος κατάφεραν με καλή
αμυντική λειτουργία να δεχτούν μόλις 3 γκολ από το 45' εως το 50' και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση μείωσαν τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 31-25 στο 50'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρχέλαος αν και πιέστηκε, πιο ψύχραιμος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 36-34.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 36-34
Πεντάλεπτα: 5-3, 9-5, 11-5, 14-8, 18-11, 22-13 (ημίχ.), 25-16, 28-22, 29-24, 31-25, 35-30, 36-34

Αρχέλαος Κατερίνης (Σκουφάς): Κοσμίδης Β., Κοσμίδης Ι., Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Σαϊδες 2, Ξόνης 3, Ράπτης 2, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 7, Θυμιόπουλος 4, Χαραλαμπίδης Κ. 7, Ράντος 5, Τσάβες, Τερζής, Καϊμακάκης, Παπαδόπουλος

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Τάρες): Επιτρόπου 2, Ξηρόπουλος, Πιστόλας , Θεοδώρου 8, Καρβουνίδης, Χαραλαμπίδης 5, Μπασδάνης, Ιβόσεβιτς, Τζίνεβης 5, Κωστόπουλος Ι., Κωστόπουλος Β., Καραβασίλης, Βουγιάνοβιτς 6