Παρέμεινε δεύτερος ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Παρέμεινε δεύτερος ο ΠΑΟΚ

Ένα πολύ δυνατό τελευταίο 15λεπτο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ ώστε να πάρει μια άνετη νίκη στο τέλος επί του μαχητικού Αερωπού και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα από νωρίς δίνοντας το ρυθμό του αγώνα. Ο Αερωπός ωστόσο ήταν ανταγωνιστικός και προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να ξανανοίγει όμως την ψαλίδα και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ στο 14-10 υπέρ του.

Στην επανάληψη ο Αερωπός πίεσε και μείωσε ακόμα και σε 17-15 στο 44’. Κάπου εκεί όμως ο
ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε και ανέβασε την απόδοσή του, πετυχαίνοντας διαδοχικά γκολ με Πετρίδη και Αραμπατζή διευρύνοντας τη διαφορά και πάλι. Στα τελευταία 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο και έτσι έφτασε με άνεση στο τελικό 31-19 και παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας
.

ΠΑΟΚ- ΑΕΡΩΠΟΣ 31-19
Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-4, 8-5, 9-5, 12-6, 14-10 (ημχ.), 15-12, 17-13, 19-15, 23-17, 27-18, 31-19
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Λοίζος, Κοκκώνης, Πέτριδης 4, Οικονόμου 2, Κυπραίος 2, Παλάσκας, Βεσελίνοβιτς 9, Παπαδόπουλος, Μαστορογιάννης, Γρηγοριάδης, Νικολαΐδης, Τσίλης 3, Αραμπατζής 6, Μπαντής, Σανίκης 5, Ζάγκας
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Δούγιας 4, Κράλλης 1, Τόϊτος, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 1, Ρόμπης, Λιούμης, Βαφείδης, Τριανταφύλλου, Κυριακού 7, Μπίρνταχιτς 3,
Μπαντής 2.
Διαιτητές: Δελόγλου- Θεοδοσίου, Κόκκινη: 46:38 Μπίρνταχιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 5/6-4/4