Δείγμα θετικό για την ανδρών στο πρώτο παιχνίδι με τους Τούρκους - greekhandball.com

Δείγμα θετικό για την ανδρών στο πρώτο παιχνίδι με τους Τούρκους

Νίκη για την Εθνική Ανδρών στο 3ο φιλικό της παιχνίδι που έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε

Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική Ανδρών επικράτησε 24-22 της Τουρκίας στο γεμάτο από κόσμο κλειστό του Βύρωνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τα προκριματικά του EURO 2020.

To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε κορυφαίους τους τερματοφύλακες Νίκο Λοίζο (13 επεμβάσεις) και Κώστα Τσιλιμπάρη (7 επεμβάσεις) που άγγιξαν ποσοστό 50%, αλλά και τον Σπύρο Χερουβείμ, ο οποίος σημείωσε 5 γκολ, τα περισσότερα στο διάστημα της ανατροπής.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 7-6 με γκολ του Αδάμ Παπαδόπουλου με
την Τουρκία να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (7-8) με τον Ερσίν που ήταν κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους με 6 γκολ. Η Εθνική με τον Κανδύλα πήρε… κεφάλι με 10-9 για να απαντήσουν οι Τούρκοι με δύο γρήγορα γκολ για το 10-11. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Λοίζος απόκρουσε σουτ και ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με σουτ από πολύ μακριά στο άλλο έγραψε το 11-11 σε κενό τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος η Τουρκία εκμεταλλεύτηκε και πάλι κάποια λάθη της Ελλάδας και κατάφερε να σημειώσει εύκολα γκολ στην κόντρα. Στο 47:11 με τον Πέκτας πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (17-19), αλλά η Εθνική με δύο γκολ του Χερουβείμ ισοφάρισε 19-19. Στο 50:22 πάλι ο Πέκτας σκόραρε για το 19-20 για να ακολουθήσει ένα σερί 5-0 της Ελλάδας -κρατώντας παράλληλα την αντίπαλο της χωρίς γκολ για 9 λεπτά.

Η «Γαλανόλευκη» έφτασε στο 24-20, κλειδώνοντας τη νίκη στο 59’ με τα τέρματα των Νικολαΐδη (2), Αραμπατζή, Μπασμαλή και Μυλωνά.
Οι Τούρκοι στο φινάλε απλώς μείωσαν στον τελικό 24-22.

Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν πάλι αύριο στις 19:00 στο κλειστό του Βύρωνα.

Εκτός για την Εθνική έμειναν οι Μάλλιος (έχει έναν μικροτραυματισμό και προφυλάχτηκε) και Μπουκοβίνας, ενώ ο Νικολαΐδης ταλαιπωρείται από ίωση και δεν είχε αρκετό χρόνο συμμετοχής.

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΟΥΡΚΙΑ 24-22
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 7-8, 8-9, 11-11 (ημχ.), 13-13, 14-15, 16-17, 19-19, 21-20, 24-22
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Μπάγιος, Μπασμαλής 4, Αραμπατζής 2, Νικολαΐδης 3, Μυλωνάς 5, Λοΐζος, Κρητικός, Α. Παπαδόπουλος 1, Β. Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ 5, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Ζαμπούνης 1.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ίλκερ Σεντούρκ): Οζμουσούλ, Γκιουνάι, Μακάσογλου, Πέκτας 3, Ναλμπάντογλου 1, Μπουλιούμπασιτς 2, Σίμσαρ, Ερσίν 6, Ντον 2, Ορνέκ 5, Σέλικ 3, Ντεμιρεζέν, Ζαμάν, Σαράκ.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 6/7-2/5

Δηλώσεις

Νίκος Γραμματικός (Ομοσπονδιακός Προπονητής): «Κάναμε ένα μέτριο παιχνίδι με κάποια καλά διαστήματα. Κυριάρχησε η θέληση των παιδιών. Προς το τέλος του αγώνα διορθώσαμε κάποια πράγματα, ωστόσο πρέπει να βελτιώσουμε την εικόνα μας και να γίνουμε ακόμα πιο σκληροί στην άμυνα».

Σπύρος Χερουβείμ (αριστερός ίντερ Ελλάδας): «Δεχθήκαμε κάποια εύκολα γκολ. Μας βοήθησαν πολύ σήμερα οι τερματοφύλακες μας. Ξεκινήσαμε νωθρά στην επίθεση, αλλά προς το τέλος του αγώνα βγήκαν τα συστήματά μας και κερδίσαμε».

Νίκος Λοίζος (τερματοφύλακας Εθνικής): «Ήταν ένα δυνατό φιλικό. Η Τουρκία έχει ποιοτικούς παίκτες με ψηλά κορμιά και καλή άμυνα. Τεστάραμε τις δυνάμεις μας και αύριο πρέπει να δούμε την αντοχή μας σε δύο συνεχόμενα ματς».