Α2 ανδρών:Εκπληκτικός ο Ζαφειράκης έριξε από την κορυφή τον Φαίακα (video) - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Α2 ανδρών:Εκπληκτικός ο Ζαφειράκης έριξε από την κορυφή τον Φαίακα (video)

Σπουδαία νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας που στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Νάουσας επικράτησε του πρωτοπόρου Φαίακα Κέρκυρας με 28-24 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος Α2 ανδρών. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Νάουσας που πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια το 2017, έριξε από την κορυφή την ομάδα της Κέρκυρας στην οποία πέρασε η ΧΑΝΘ, που πήρε δυο βαθμούς άνευ αγώνα, αφού ο Διας Πολίχνης έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Ο Ζαφειράκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, απέναντι
σε εναν Φαίακα που η απουσία Ριγανα τον επηρρέασε ιδιαίτερα. Η ομάδα των Γιούπη - Πρωτογέρη ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, όσο περνούσε η ώρα διεύρυνε το προβάδισμα της με αποτέλεσμα η λήξη του ημιχρόνου να βρεί τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 17-9.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη όπου μέχρι το 45' ο Ζαφειράκης διατηρούσε ενα προβάδισμα 8 τερμάτων και το σκορ να βρίσκεται στο 22-14. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 50' με το σκορ να διαμορφώνεται σε 24-18, όμως στα τελευταία 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη ο Ζαφειράκης διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη με 28-24.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 28-24
Πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 9-6, 12-7, 14-8, 17-9 (ημ), 19-10, 20-13, 22-14, 24-18, 27-21, 28-24

Ζαφειράκης Νάουσας (Γιούπης - Πρωτογέρης): Βλάχος 2, Διδασκάλου 9, Πετρίδης 8, Ρότζιος, Τζουβάρας 3,  Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης, Παντελίδης 5, Νικολαϊδης, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας 1, Δεληχρήστος, Γαλίτης, Τζουβάρας, Κορωνάς Θ., Xhacka,

ΦΑΙΑΚΑΣ: Τσιλιμπάρης, Ντούρος, Σουλάνης, Κουλούρης, Καραμανλής 4, Παγωνίδης 5, Κολοβός 5, Νάστος 1, Ασμάνογλου, Δελλής 1, Γιούργας 3, Λινάρδος, Δημητρέλος 5

Διαιτητές: Μπουγιάκας-Λιακόπουλος