Α2 ανδρών: Πέρασαν και από το Κερατσίνι τα Βριλήσσια - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Πέρασαν και από το Κερατσίνι τα Βριλήσσια

Άλλη μια νίκη πέτυχαν τα Βριλήσσια, αυτή τη φορά στο Κερατσίνι απέναντι στον τοπικό Ολυμπιακό. Έτσι διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών με 23 βαθμούς έχοντας 11 νίκες και μια ισοπαλία.

Τα Βριλήσσια μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς μια μικρή διαφορά τριών τερμάτων (3-6 στο 10’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει όμως η καλή άμυνα, η εξαιρετική απόδοση του Γιάννη Φίλη και οι καλές επιλογές στην επίθεση διατήρησαν τη διαφορά των τριών γκολ ως το 25’ (8-11). Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα δίλεπτα που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, βρισκόμενος πίσω με ένα μόλις γκολ (11-12).

Οι παίκτες του Δημήτρη Καφφάτου παρουσιάστηκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο
ημίχρονο. Ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να πετύχει μόλις ένα γκολ για 15 λεπτά και άνοιξαν την ψαλίδα στο 12-18 (45’).  Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ουσιαστικά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους πρωτοπόρους. Το τελικό 20-23 χαρακτηρίζεται δίκαιο μιας και τα Βριλήσσια είχαν τον έλεγχο του αγώνα κατά το μεγαλύτερο διάστημα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχτηκε ο Αργύρης Πετράκος του Ολυμπιακού με 7 γκολ. Για τα Βριλήσσια 6 γκολ πέτυχε ο Γιάννης Τσαγκούλης και τον ακολούθησαν οι Φώτης Τζανιδάκης και Ηλίας Ντούσικος με 4. Εξαιρετική απόδοση για τον τερματοφύλακα Γιάννη Φίλη με τους Ανδρέα Λέκκα και Ευθύμη Όρκα να είναι απροσπέλαστοι στο κέντρο της άμυνας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 20-23
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 5-6, 6-8, 8-11, 11-12, 12-14, 12-16, 12-18, 15-19, 16-21, 20-23.

Ολυμπιακός Κερατσινίου (Ι. Ανταλής): Ανδριώτης, Μαρούδας, Σαμαράς 4, Καραγκούνης, Πετράκος 7, Ζαφειράκης, Κουλακάρης 3, Δαλέκος 2, Νικολαΐδης, Μπουλούμπασης 1, Ξενίδης, Τσακίρης, Καραγεωργός, Ματθιάδης 3, Ντέμα, Παντελάκης.

ΕΣΝ Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 4, Λέκκας 2, Πέρρος, Ντούσικος 4, Όρκας 2, Τσαγκούλης 6, Φιλίππου 1, Φίλης, Κάτρης 1, Νικολακόπουλος 1, Παπαϊωάννου, Σκουλάς, Παππάς, Σομπιρακούλ 2.

Ρίψεις 7μ.: 2/5 – 2/3
Αποβολές 2’: 3 – 7