Α2 ανδρών: Νικητής του ντέρμπι με τον Ιωνικό το Καματερό - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νικητής του ντέρμπι με τον Ιωνικό το Καματερό

Άλλη μια νίκη πέτυχε το Καματερό, αυτή τη φορά εντός έδρας επί του Ιωνικού με 22-20, για την 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών. Με αυτή τη νίκη, το Καματερό έφτασε τους 24 βαθμούς, έχοντας 12 νίκες και μια μόλις ήττα και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση μόλις ενα βαθμό πίσω από τα Βριλήσσια που έχουν 25 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και για τις δυο ομάδες με το Καματερό να έχει μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων στη λήξη του ημιχρόνου και το σκορ στο 11-9.  Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη όπου μέχρι το 45' ο Ιωνικός βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής με το σκορ να εχει
διαμορφωθεί σε 15-14. Στο τελευταίο τέταρτο όμως, οι παίχτες του Παναγιώτη Μεσσήνη έχτισαν μια διαφορά 3 τερμάτων την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, που τους βρήκε νικητές με σκορ 22-20.

Ο τεχνικός του Καματερού Παναγιώτης Μεσσήνης σε δηλώσεις του για το παιχνίδι είπε: "Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση μας στην επίθεση, ήμασταν νευρικοί και βιαζόμασταν να τελειώνουμε τις φάσεις με σουτ χωρίς προϋποθέσεις. Παίξαμε όμως καλή άμυνα κι αυτό μας έδωσε τη νίκη σε ένα σημαντικό αγώνα. Ο Ιωνικός εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον 1ο γύρο, ενισχυμένος αρκετά. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα, κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο κι αυτό το γνωρίζουν καλά οι αθλητές μου."

ΚΑΜΑΤΕΡΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ 22-20
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 6-5, 7-5, 9-8, 11-9, ημχ, 13-11, 14-13, 15-14, 19-16, 21-18, 22-20.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: (Μεσσήνης) Σκοδριανός 1, Κλείτσικας, Αμανατίδης 6,Καμπουράκης 5, Κλέωπας 3, Κλημάνογλου 5, Ακάλεστος 2, Βαμβακούσης, Τοτός, Κότσιρας, Χριστόπουλος, Μπούτος, Πιτερός, Μπούτος Π., Συμισάκακης, Βόρυλλας.

ΙΩΝΙΚΟΣ: (Ματζόπουλος) Κύρκιτσος, Κώστας, Γαραντωνάκης, Γιαννόπουλος 2, Αντωνιάδης 1, Αντωνόπουλος 4, Μπίλος, Μπιτόπουλος 3, Τσομπανίδης, Μουρελάτος Ανδρέας, Παναγιώτου, Τσαγκόγιωργας 3, Βεζύρης Αντώνης 4, Μάγκος 3, Μαυροφρύδης, Καψάνης.