ΕΣΧΘ εφήβων: Πρωταθλήτρια η Πυλαία - greekhandball.com

Τελευταία νέα

ΕΣΧΘ εφήβων: Πρωταθλήτρια η Πυλαία

Πρωταθλήτρια εφήβων στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ, αναδείχθηκε για μια ακόμα φορά η Πυλαία, που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 29-28.

Η δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20' όμως στη συνέχεια οι παίχτες του Πάνου Γούσιου κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που στη λήξη του ημιχρόνου έφτασε τα 4 τέρματα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 18-14.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την Πυλαία να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να κρατά τη διαφορά, που στο 50 είχε φτάσει τα 6 τέρματα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 27-21.

Όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε αφού οι παίχτες του Γρηγόρη Νατσιόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την
υπεραριθμία τους και μείωσαν στο 55' σε 28-26 με το παιχνίδι να παίρνει ξανά φωτιά. Για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό και συγκεκριμένα στο στο 59:30 με το σκορ στο 29-28 και την Πυλαία να έχει κατοχή της μπάλας και να εκδηλώνει επίθεση στο 59:49, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Δέλια να αποκρούει και τον πάγκο του ΠΑΟΚ να παίρνει αμέσως τάιμ άουτ. Στην επανέναρξη ο ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε 7 παίχτες γηπέδου, αλλά δεν κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν, με την Πυλαία να παίρνει τη νίκη και τον τίτλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΠΑΟΚ 29-28
Πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 7-7, 9-8, 14-11, 18-14 ημιχ 20-15, 22-18, 24-21, 27-21, 28-26, 29-28 τελ

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (ΓΟΥΣΙΟΣ) ΑΛΑΤΣΑΤΙΑΝΟΣ 3, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ 2, ΚΑΛΟΜΟΙΡΟΣ 5, ΕΛΕΤΑ, ΞΥΝΙΑΣ, ΠΕΤΡΙΔΗΣ 4, ΚΟΥΚΜΙΣΗΣ 3, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ 3, ΜΠΡΟΙΚΟΣ, ΤΟΡΝΙΚΙΔΗΣ 4, ΜΠΑΤΖΙΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΑΚΟΥΦΑΡΗΣ, ΑΝΘΟΜΕΛΙΔΗΣ 5

ΠΑΟΚ  (ΝΑΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ): ΝΑΣΗ 3, ΕΛΕΖΟΥΑ 4, ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ 4, ΠΑΤΡΑΜΑΝΗΣ 3, ΔΕΛΙΑΣ, ΜΕΛΛΙΟΣ, ΜΑΡΑΒΕΛΙΑΣ 4, ΚΑΨΑΛΗΣ, ΜΠΑΛΕΤΑΣ 3, ΠΑΝΙΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΔΟΥΜΤΣΗΣ 1, ΝΤΙΝΑΣ, ΒΑΙΤΣΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΙΔΗΣ 5, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, ΔΟΥΛΟΥΔΗΣ