ΕΣΧΑ εφήβων: Πρόκριση στον τελικό για τον ΙΕΚ Ξυνή - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων: Πρόκριση στον τελικό για τον ΙΕΚ Ξυνή

Νίκη για την ομάδα της Ν.Ιωνίας που έκανε το 2-1 και πήρε την πρόκριση στους τελικούς για το πρωτάθλημα των εφήβων της ΕΣΧΑ όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανελλήνιο.

Δυνατό παιχνίδι έγινε χθές στο κλειστό της Ν.Ιωνίας μεταξύ των ομάδων του ΙΕΚ Ξυνή Ν.Ι και του Καματερού μετά το 1-1 των πρώτων αγώνων για μία θέση στους τελικούς. Η ομάδα του Καματερού αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και ξεκίνησε διατηρώντας προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 20' (4-7) σε ένα νευρικό παιχνίδι και απο τις δύο ομάδες. Στα 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίχτες του Κώστα Μπούνα βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με ενα επι μέρους 4-0, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 8-7.

Στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους παίχτες του
Παναγιώτη Μεσσήνη να βρίσκονται μόλις εν τέρμα πίσω στο 45' και το σκορ στο 12-11. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με τον Καραμπουρνιώτη (9 γκολ) και τον τερματοφύλακα τους Κολοκοτρώνη σε εκπληκτική μέρα, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, χτίζοντας μια διαφορα ασφαλείας, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, που τους βρήκε νικητές με 23-18, μέσα σε πανηγυρισμούς για την πρόκριση στον τελικό, που θα κρίνει την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση στο Φ8 εφήβων.

IΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ -ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟ 23-18
Πεντάλεπτα: 3-3, 3-5, 4-6, 4-7, 7-7, 8-7(ημ) 9-8, 11-9, 12-11, 17-13, 21-15, 23-18

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Μπούνας): Λόλας(3), Καραμπουρνιώτης(9), Δραγάζης, Τσανίνος(5),
Παπαντώνης(1), Παπαδάκης, Λιάπης(1), Κουτσόπουλος, Ξαγοράρης, Λιόλιος(3), Κολοκοτρώνης, Σακαλόγλου,Γιαννέτος(1), Στυλιανέλης, Μαρουλάς, Μαντζώρος.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Μεσσήνης): Σημισακάκης, Θεοφίλατος(1), Μπαξεβάνης, Τότο(8),
Βορύλλας(3), Βάλβης, Αργυριάδης, ΑργυριάδηςΑ., Βουλγαράκης, Φωκάς, Καραμασιώτης,