Ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ με εναν εξαιρετικό Συγγάρη - greekhandball.com

Ανατροπή και νίκη για την ΑΕΚ με εναν εξαιρετικό Συγγάρη

Ανατροπή και νίκη για την «Ένωση» στο Β΄ ημίχρονο με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Συγγάρη

Με την σπουδαία νίκη της ΑΕΚ με 24-23 επί του Πανελληνίου στην Κυψέλη, ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της Handball Premier. Οι «Ολυμπιονίκες» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 15-11 με τους Μάτοβιτς και Στούμπη να βρίσκουν συνεχώς τις λύσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην με την ΑΕΚ να ανεβάζει την απόδοση της, έχοντας μπροστάρη τον Θανάση Συγγάρη που άγγιξε ποσοστό επεμβάσεων 75% το διάστημα 30-50,
ενώ σημείωσε και ένα γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο.

Η «Ένωση» αρχικά μείωσε σε 15-14 με τον Βαμβακά (33’), στην συνέχεια ισοφάρισε (16-16) με τον Νικολαϊδη (38:30), ενώ στο 43:12 πήρε προβάδισμα με δύο γκολ (16-18). Με συνολικό επιμέρους σκορ 9-2 η ομάδα του Κώστα Τούτση ξέφυγε με +3 (17-20) στο 49’, με τον Πανελλήνιο να σκοράρει μόλις δύο γκολ σε 20 λεπτά!

Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 54:53 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στα 4 γκολ (19-23), αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν επικίνδυνα στο γκολ (22-23) με τον Κρητικό στο 59:08, αλλά ο Βαμβακάς με τέρμα (22-24) στο 59:35, «κλείδωσε» την νίκη για την ΑΕΚ που απλά δέχθηκε άλλο ένα τέρμα στην εκπνοή άνευ σημασίας.

Πλέον η ΑΕΚ ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον ΠΑΟΚ στους 21 πόντους, ενώ ο Πανελλήνιος έμεινε στην 6η θέση με 18.

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Θανάσης Συγγάρης σχολίασε: «Ήταν ένα κομβικό παιχνίδι για εμάς, το οποίο έπρεπε να κερδίσουμε οπωσδήποτε. Πιστεύω η πίεση μας έκανε καλό. Στο δεύτερο ημίχρονο δέσαμε την άμυνα μας. Είναι σημαντική νίκη γιατί εδώ έχουν στραβοπατήσει πολλές ομάδες».

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ- ΑΕΚ 23-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-5, 9-8, 11-9, 15-11 (ημχ.), 15-14, 16-16, 17-18, 17-20, 19-23, 23-24

ΠΓΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης 1, Παπαπούλιος 2, Μάτοβιτς 5, Κρητικός 5, Χελιώτης, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 4, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Μούγιτς 2, Μαντζόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Χ. Νικολαΐδης 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 3, Μπαλάσκας, Χρόνης, Αλικάκος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη 54:04 Χελιώτης (κακόβουλη ενέργεια, χτύπησε με αγκωνιά πρόσωπο αντιπάλου - κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 8-7, Πέναλτι: 5/5-1/2