Το ματς της εβδομάδας: Εντυπωσιακός ο Δούκας πήρε σπουδαία νίκη από τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Το ματς της εβδομάδας: Εντυπωσιακός ο Δούκας πήρε σπουδαία νίκη από τον ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακός ο Δούκας στο δεύτερο μέρος πήρε σπουδαία νίκη

Στους 20 βαθμούς στην 3η θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Δούκας μετά την μεγάλη νίκη του με 25-17 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier στο κλειστό του Καματερού. H ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» με ομαδική δουλειά στην άμυνα και τον Μπάρμπα σε εξαιρετική ημέρα… εγκλώβισε επιθετικά τον «δικέφαλο» του Βορρά, ο οποίος υπέστη την πρώτη ήττα του μετά από 19 Νοεμβρίου (26-25 από τον Φίλιππο).

Μυλωνάς (9 γκολ), Τζηράς (7 γκολ), Ζαμπούνης (4 γκολ) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 7 τέρματα. Ο Δούκας με αυτή την νίκη
είναι μέσα στον στόχο της τετράδας των πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά έχασε πολύτιμο έδαφος για την πρώτη θέση, αφού ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. με νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας θα αποσπαστεί πέντε πόντους.

Το ματς
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Δούκα να προηγείται 4-2 με τον Μυλωνά (8:47) και τον ΠΑΟΚ να συνέρχεται, παίρνοντας το προβάδισμα με δύο γκολ (7-9) στο 20:28 με τον Αραμπατζή. Η διαφορά αυτή έμεινε έως το 25’ (9-11) με τον Δούκα να σημειώνει σερί 3-0 και να περνάει μπροστά 12-11 στο ημίχρονο με τον Τζηρά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 17-12 με επιμέρους σκορ 8-1 στο 40’, ενώ η διαφορά έφτασε και τα έξι γκολ (19-13) στο 43:03. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-15 (48:44), αλλά ο Δούκας «κλείδωσε» τη νίκη με νέο σερί 3-0, φτάνοντας στο 22-15 (56’). Η κακή επιθετική λειτουργία του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και είναι χαρακτηριστικό ότι σε 28 λεπτά αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο είχε πετύχει μόνο 4 γκολ!

Δηλώσεις
Δημήτρης Τζηράς (δεξιός ίντερ Δούκα): «Ξέραμε ότι σε περίπτωση ήττας θα χάναμε έδαφος, τώρα είμαστε μέσα στο παιχνίδι της τετράδας. Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη».

Ανδρέας Αραπακόπουλος (πίβοτ Δούκα): «Αν θέλουμε το κάτι παραπάνω φέτος χρειαζόμαστε τέτοιες εμφανίσεις και νίκες. Χρωστάμε πράγματα στους εαυτούς μας και πιστεύω στην συνέχεια θα είμαστε ακόμα καλύτεροι».
Άκης Κυπραίος (δεξιός εξτρέμ ΠΑΟΚ): «Ο Δούκας περιόρισε τα επιθετικά αυτού μας και πήρε διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας δίκαια στη νίκη».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ 25-17
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 7-8, 9-11, 12-11 (ημχ.), 13-12, 17-13, 19-13, 19-15, 22-16, 25-17

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τζηράς 7, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Ζαφειράκης, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Ντιντερέγγερ, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 9.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκκώνης 1, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης, Οικονόμου, Γρηγοριάδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος 2, Βεσελίνοβιτς 7.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,
Κόκκινη: 42:11 Γρηγοριάδης (τρία δίλεπτα)