Β Εθνική: Νικητής του ντέρμπι ο Αρίων και φαβορί για τα μπαράζ - greekhandball.com

Β Εθνική: Νικητής του ντέρμπι ο Αρίων και φαβορί για τα μπαράζ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε το Σαββάτο το βράδυ στη Πτολεμαΐδα ο Αρίωνας κέρδισε στο ντέρμπι τη Καστοριά και παρέμεινε στη κορυφή της βαθμολογίας στο 3ο όμιλο της Β΄ Χαντ-μπολ Ανδρών.

Μπροστά σε ένα σχεδόν γεμάτο ΔΑΚ  η ομάδα της Πτολεμαΐδας είχε τη τύχη να έχει μια μαγική τριπλέτα που απαρτιζόταν από Κόλλια- Παρπούλα και Παναγιωτίδη οι οποίοι πέτυχαν τα 21 από τα 30 γκολ της ομάδας τους και παίρνοντας την από το χέρι, την οδήγησαν εκ του ασφαλούς στη νίκη. Από την άλλη η Καστοριά
έδειξε πολύ καλά στοιχεία και πλέον οι ελπίδες της για πρωτιά περιορίζονται αλλά δεν εξαφανίζονται αφού θα υποδεχτούν την Προοδευτική στην έδρα τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αρίωνα να παίρνει το προβάδισμα μετά το 4 και να φτάνει στο +4 στο 18ο (9-5 με γκολ του Ακριτίδη). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 10-8 στο 21ο αλλά η απ΄ ευθείας αποβολή του  Τάσιου στο 26ο βοήθησε τον Αρίωνα να κάνει το 15-8 στο 29ο και να τελειώσει το ημίχρονο 15-9.

Στην επανάληψη ο Αρίων έκανε 4 λεπτά να πετύχει γκολ και έτσι η Καστοριά βρήκε την ευκαιρία να μειώσει 15-12. Στη συνέχεια όμως με φοβερό Παρπούλα, ο Αρίων μπόρεσε να επαναφέρει τη διαφορά στο +6 (19-13), στο 37ο αλλά η Καστοριά δεν ήταν διατεθειμένη να τα βάλει κάτω. Κατάφερε έτσι να μειώσει 21-18 στο 46ο με γκολ του Γκανάρα αλλά μέχρι εκεί. Στη συνέχεια η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 3-4 γκολ αλλά στο 51ο ο Κόλλιας έκανε το 25-20 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ - ΑΟΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 30-23
5λεπτα: 1-2, 4-3, 6-4, 10-6, 10-8, 15-9 (ημ.) 17-12, 20-15, 21-17, 24-20, 26-22, 30-23 (τελ.)

Αρίων Πτολεμαΐδας :  Τατσίδης, Χαραλαμπίδης. Θεοχαρίδης, Τζίτζιος, Κόλλιας 7, Νικολαίδης 2, Αβραμίδης 3, Ακριτίδης 3, Παρπούλας 8, Κωστικίδης, Μουλάκης 1, Παναγιωτίδης 6, Κουτμάνογλου, Σωτηρόπουλος, Κατωτοικίδης.

Α.Ο.Α. Καστοριάς: Πούλιος ,Σαλαγιάννης, Αναστασίου 7, Τερζόγλου 1, Τζιφονώντας ,
Κωνσταντινίδης 4, Τάσιος 2, Γκανάρας 4, Σουκαλόπουλος 1, Δόκαλος 4, Τούλιος, Τσιφλικιώτης, Γκόγκου.

Πηγή: e-ptolemeos.gr/