Πολύ δυνατή η Νορβηγία για τη γυναικών Κ19 - greekhandball.com

Πολύ δυνατή η Νορβηγία για τη γυναικών Κ19

Πάλεψε στα ίσια την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Εθνική Νεανίδων

Με την συμπαράσταση 1.000 φιλάθλων στο κλειστό γυμναστήριο Μύρινας «Νίκος Σαμαράς», η Εθνική Νεανίδων... κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Νορβηγία, γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 23-16 για τα προκριματικά του EURO 2017.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση αμυντικά με κορυφαία την τερματοφύλακα Αλίκη Μακρή και περιόρισε τα ατού της Νορβηγίας.
Σε όλο το ματς ήταν κοντά στο σκορ με την διαφορά να κυμαίνεται στα 3-4 γκολ. Προς το τέλος που
επήλθε και η κόπωση η... ψαλίδα άνοιξε με την Νορβηγία να φτάνει στην νίκη- πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης.
Η παρουσία του κόσμου ήταν πολύ συγκινητική για δεύτερο παιχνίδι και αξίζει να σημειωθεί ότι λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ενώ όλα είχαν κριθεί, οι φίλαθλοι τραγουδούσαν τον Εθνικό μας ύμνο σε μία ανατριχιαστική στιγμή που δεν θα ξεχάσει κανείς που βρέθηκε στο γήπεδο.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-16
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-1, 5-3, 7-4, 9-5, 11-7 (ημχ.), 11-8, 16-12, 17-13, 20-14, 20-15, 23-16
ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Φιν Γκαμπριέλσεν): Γκρόνλουντ, Όλσεν 2, Χόβλαντ 1, Μπέργκουμ 4, Ιντελχους, Έλλερτσεν 7, Χούσε 1, Στρένγκενες 2, Φάγκερειμ, Λουντ 3, Χόελ, Σίβερουντ, Νταλ, Ρέισταντ 2, Γκαμπριέλσεν 1, Λούντεμπο.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Μακρή, Στεφανίδου 2, Λούρη 5, Αμανατίδου 1, Σελεμίδου, Διακογιάννη, Τροχίδου, Ανδρίτσου 3, Καραβέλη, Μαυροπούλου, Καλμουκίδου 1, Μανιά 3, Θεοδοσοπούλου, Αργυροπούλου 1, Παναγιωτίδου, Ζηνωνίδου.
Διαιτητές: Λόντσαρ Ν.- Λόντσαρ Ζ. (Κροατία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος), Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 2/2-5/6