Α2 ανδρών: Δύσκολη νίκη και κορυφή για το Καματερό - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Δύσκολη νίκη και κορυφή για το Καματερό

Πάτησε κορυφή ο KIPARISSIS ΓΑΣ Καματερού μετά το στραβοπατημα των Βριλησσίων στο Βόλο με τον Κένταυρο και τη νίκη της ομάδας του Παναγιώτη Μεσσήνη με τον Θρίαμβο. Έτσι τρεις στροφές πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή με 28 βαθμούς σε 15 αγώνες και η πρωτιά όπως φαίνεται θα κριθεί στο τελευταίο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.

Αν και αουτσάιντερ ο Θρίαμβος μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το χτύπημα της κόρνας να
στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στ΄αποδυτήρια με σκορ 12-12. Στην επανάληψη ο Θρίαμβος μπήκε καλύτερα και πήρε ενα μικρό προβάδισμα το οποίο κρατούσε μέχρι το 45' (18-19). Το Καματερό στο τελευταίο τέταρτο παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμο, με καλή άμυνα και κάνοντας ενα επι μέρους σκορ 9-4 κατάφερε να πάρει μια δύσκολη αλλά και πολύτιμη νίκη με 27-24.

Ο προπονητής του Καματερού Πανος Μεσσήνης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "Ήταν ένα δύσκολο ματς με έναν πολύ μαχητικό αντίπαλο κι εμάς πολύ νωθρούς. Παίξαμε κακό χάντμπολ, αλλά είναι σημαντικό να κερδίζεις και τις ημέρες που δεν είσαι καλός. Μένουν 3 αγωνιστικές πολύ κρίσιμες για εμάς. Κάθε μια από αυτές είναι τελικός, μέχρι να φτάσουμε στα πλέι οφς. Πρωταθλητής θα στεφθεί όποιος θα έχει διάρκεια στην καλή απόδοση."

Γ.Α.Σ.ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 27-24
Τα πεντάλεπτα: 3-2 , 5-5 , 6-6 , 8-8 , 10-11 , 12-12 ,ημχ, 13-14 ,15-17 ,18-19 , 21-19 , 23-22 , 27-24.

Γ.Α.Σ.ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ:(Μεσήννης) Πανόπουλος, Σκοδριανός 1,Κλείτσικας 1, Αμανατίδης 1,Κλέωπας 3, Κλημάνογλου 10, Ακάλεστος 3, Βαμβακούσης 2, Τοτός 3,Κότσιρας, Χριστόπουλος, Μπούτος 1, Πιτερός 1, Ρηγάτος, Θεοφιλάτος,  Τσίγκας 1.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ: (Δρέττας) Μπανιάς, Χριστοδούλου 6, Κρεμόνας 1, Τριανταφύλλου 3, Σικιαρίδης, Αγγελής 5, Τσάκωνας, Διάρας 4, Λάλας 5, Σκυφτός, Κυριακούλιας.