Χωρίς νικητή με φινάλε θρίλερ το ντέρμπι στη Βέροια - greekhandball.com

Χωρίς νικητή με φινάλε θρίλερ το ντέρμπι στη Βέροια

Μεγάλη ευκαιρία να μπει σφήνα για την πρώτη τετράδα έχασε ο Φίλιππος. Αν και κρατούσε τη νίκη στα χέρια του στο τέλος του ματς, παραχώρησε ισοπαλία με 22-22. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 22-21, απόκρουσαν πέναλτι αλλά έχασαν το κρίσιμο ριμπάουντ και έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει. Ο Φίλιππος έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, ανέκαμψε όταν βρέθηκε πίσω με τέσσερα γκολ και δικαιούνταν τη νίκη σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς στα τελευταία λεπτά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο. Το ματς πήγε σε κοντρόλ επιθέσεις έξι εναντίον έξι και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων, Μπουκοβίνας και Λοΐζος, ήταν σε μεγάλη ημέρα
και το σκορ έμεινε χαμηλά. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερα από ένα τέρμα, μέχρι το 28’. Ο ΠΑΟΚ πέρασε με 8-10 και έκλεισε το ημίχρονο με 9-11.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα δυο δίλεπτα του Φιλίππου στο 34’ και πέρασε με 10-14 στο 36’. Ο Φίλιππος ανέκαμψε, μείωσε με κλέψιμο και γκολ του Δημοσθένους 13-14 στο 43’ αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και πέρασε με 13-16 στο 46’. Ο Φίλιππος με καλές άμυνα, πέρασε στην αντεπίθεση και με γκολ του Βεσελίνοβιτς στην κόντρα πέρασε με 17-16 στο 51’. Ο Δομπρής με νέο γκολ έγραψε το 18-16 στο 52’ και το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι. Στο 54’ ο Βρζάλιτσα κέρδισε πέναλτι αλλά ο Λοΐζος απόκρουσε την εκτέλεση του Δομπρή. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 18-18 αλλά πάλι ο Βραζάλιτσα έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο και λίγο αργότερα ο Τριανταφυλλίδης έγραψε το 20-18. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 59’ ισοφάρισε σε 21-21. Ο Φίλιππος πήρε και πάλι το προβάδισμα με εκπληκτικό γκολ του Ζούλφιτς μετά από όμορφη συνεργασία με τον Βραζάλιτσα ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, ο Μπουκοβίνας απόκρουσε το σουτ του Παλάσκα αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε ριμπάουντ και με τον Μαστορογιάννη ισοφάρισε. Ο Φίλιππος έκανε μια επίθεση στο τέλος αλλά ο Σανίκης σταμάτησε τον Τριανταφυλλίδη και το σκορ έμεινε στο 22-22.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΠΑΟΚ 22-22
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 5-5, 7-6, 7-8, 9-11 (ημχ), 10-13, 12-14, 13-15, 16-16, 19-18, 22-22
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κίτσος, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 4, Δημοσθένους 1, Τριανταφυλλίδης Δ., Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 3, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Μπρατζάλικα 4, Παπαδόπουλος 1, Ζούλτιτς 7.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 4, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος 6, Βεσελίνοβιτς 4.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινη: 59:17 Παπαδόπουλος (τρία δίλεπτα), 59:45 Γεωργιάδης (εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενος με έντονο τρόπο, ενώ είχε δεκτή ο πάγκος κίτρινη και δίλεπτος αποκλεισμός), Δίλεπτα: 9-6, Πέναλτι: 1/3-3/4.