Α2 ανδρών: Νίκη στην εκπνοή για τα Βριλήσσια κόντρα στον Έσπερο (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νίκη στην εκπνοή για τα Βριλήσσια κόντρα στον Έσπερο (βίντεο)

Στην προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος τα Βριλήσσια είχαν θεωρητικά εύκολο έργο απέναντι στον Έσπερο. Η πραγματικότητα όμως διέψευσε αυτό το σενάριο καθώς χρειάστηκε το buzzerbeaterτου Γιάννη Τσαγκούλη για να έρθει η νίκη. Με αυτό τον τρόπο τα Βριλήσσια διατήρησαν το απόλυτο της έδρας και θα πάνε την τελευταία αγωνιστική (πιθανότατα Κυριακή 9/4) στο Καματερό να αντιμετωπίσουν τον συμπρωτοπόρο ΓΑΣΚ, για να διεκδικήσουν το βαθμολογικό πλεονέκτημα αλλά και το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs.

Η ομάδα του Δημήτρη Καφφάτου μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο
και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 6-2 λίγο πριν το δεκάλεπτο. Όμως ο Έσπερος κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να επιβάλει πλήρως το ρυθμό του. Το αποτέλεσμα ήταν να «τρέξει» ένα επιμέρους 4-14 και να πάει στην ανάπαυλα προηγούμενος με 10-16!

Μέχρι το 40’ οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα 5 τερμάτων (13-18). Από εκείνο το σημείο και μετά τα Βριλήσσια ανέβασαν ταχύτητα αλλά κατάφερα να ισοφαρίσουν μόλις στο 55’ (21-21). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Έσπερος 1,5 λεπτό πριν το τέλος κέρδισε πέναλτι και 2’ αποβολή και κατάφερε να προηγηθεί με 22-23. Τα Βριλήσσια ισοφάρισαν 23-23 με πέναλτι του Νικολακόπουλου και λιγότερο από 1 λεπτό να απομένει. Στην επίθεση του Εσπέρου, ο Τζανιδάκης έκανε μπλοκ και ο Φίλης έβγαλε πάσα αιφνιδιασμού στον Όρκα που κέρδισε φάουλ και 2’ αποβολή στο 59.54. Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Γιάννης Τσαγκούλης που έγραψε το 24-23 λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας.

ΕΣΝ Βριλησσίων – Έσπερος Καλλιθέας 24-23
Πεντάλεπτα: 2-1, 6-3, 6-7, 7-10, 9-13, 10-16 (ημίχρονο), 12-16, 13-18, 17-19, 19-20, 21-21, 24-23 (τελικό)

ΕΣΝ Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 1, Λέκκας 2, Πέρρος 4, Ντούσικος 3, Όρκας 3, Τσαγκούλης 3, Φιλίππου 3, Κάτρης, Νικολακόπουλος 3, Παπαϊωάννου, Σκουλάς, Παππάς, Φίλης, Σομπιρακούλ 2, Λυσίκατος.

Έσπερος Καλλιθέας (Ν. Τσαφαντάκης): Παπαδημητρίου 1, Ανδρώνης 10, Μπακαβέλος, Ξανθόπουλος 1, Σεϊντής, Βαρής, Καραμαγκέλας 3, Καυκούλας 7, Μητράκος, Κοντούλης, Χάρος-Μπέης 1, Τουλούμης, Πολλάκης.

Αποβολές 2’: 3 – 4
Ρίψεις 7μ.: 3/3 – 3/4
Διαιτητές: Γ. Σκλαβενίτης – Δ. Ζήσης

Πηγή: vrilissianews.gr