Α2 ανδρών: Η ΧΑΝΘ νικήτρια του ντέρμπι με Φαίακα (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Η ΧΑΝΘ νικήτρια του ντέρμπι με Φαίακα (βίντεο)

Με κατάθεση ψυχής και παρά τις σημαντικές απουσίες, η ΧΑΝΘ νίκησε τον Φαίακα με 26-24 στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών και ξέφυγε με οκτώ βαθμούς από τους Κερκυραίους, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Χωρίς τους τραυματίες Βασιάδη και Μπαϊρλή, οι παίκτες του Αντώνη Τσολάκου είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το 10ο λεπτό και διατήρησαν το προβάδισμα έως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Φαίακας έκανε την αντεπίθεσή του στα τελευταία λεπτά
μείωσε στο ένα γκολ στο 59', ωστόσο είκοσι δεύτερα πριν το φινάλε ο Σταύρος Μαυροδουλάκης διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε και πάλι ο Μανώλης Ιωαννίδης στην εστία, ενώ ανεξαιρέτως όλοι οι παίκτες της ΧΑΝΘ έδωσαν όλες τις δυνάμεις τους για τη νίκη, που έχει τεράστια σημασία στην προσπάθεια για άνοδο στη Handball Premier. Και οι δύο ομάδες είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, με αποτέλεσμα το ματς να έχει ένταση στο μεγαλύτερο μέρος του.

ΧΑΝΘ - ΦΑΙΑΚΑΣ 26-24
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-5, 10-7, 12-8, 14-10 (ημχ), 17-12, 18-15, 22-18, 23-19, 24-21, 26-24.

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης, Μαυροδουλάκης 3, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 3, Δέσπος 6, Πλατής, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 3, Στίγγας 3, Τσαμήτρος, Αργυρίου 3, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης 1, Τσόγιας.

Φαίακας (Μιχαλάκης): Κουλούρης, Δελλής 1, Παγωνίδης 1, Λινάρδος, Βάγιας, Κατσαρός 4, Δημητρέλος 2, Δάσκαλος 2, Κολοβός 5, Ασμάνογλου, Δόικος, Ριγανάς 8, Νάστος, Πάλλας, Τσιλιμπάρης, Κυριακίδης 1.

Διαιτητές: Σαπανίδης - Ηλιάδης. Δίλεπτα. 7-5. Πέναλτι: 4/4 - 4/6. Κόκκινες: Ρεμπελάκος (52:44 - τρία δίλεπτα), Κατσαρός (43:49, τρία δίλεπτα).

πηγή: Δελτίο τύπου ΧΑΝΘ