Α2 ανδρών: Στα μπαράζ ανόδου ο Ολυμπιακός Κερατσινίου - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Στα μπαράζ ανόδου ο Ολυμπιακός Κερατσινίου

Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου εξασφάλισε την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών και ταυτόχρονα την είσοδο του στα μπαράζ ανόδου στην Α1 μετά τη χθεσινή ισοπαλία 22-22 με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα ντέρμπυ απο την στιγμή που οι 2 ομάδες βρέθηκαν την τελευταία αγωνιστική να διεκδικούν τη προνομιούχο θέση έχοντας τους ίδιους βαθμούς, με την ομάδα του Κερατσινίου να έχει κερδίσει στο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου και να έχει υπέρ της και το ισόπαλο αποτέλεσμα. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους γηπεδούχους, που με σωστές άμυνες και λύσεις στην επίθεση πήραν απο την αρχή μία διαφορά 2-3 γκολ αναγκάζοντας
τους αντιπάλους τους να πάρουν 2 ταιμ αουτ για να ανακόψουν τον ρυθμό των παιχτών των Μαντζόπουλου-Φουντεδάκη, οι οποίοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 11-8.

Η επανάληψη βρήκε τις δυο ομάδες σε αντίστροφους ρόλους, με τους φιλοξενούμενους του Γιάννη Ανταλή να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και με ενα σερί 1-7, να μετατρέπουν το 11-8 του ημιχρόνου σε 12-15 στο 41ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο εώς το τέλος του αγώνα, ενα πραγματικό ντέρμπυ με τις 2 ομάδες να εναλλάσονται συνεχώς στο σκόρ και την ομάδα του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει σε 22-22 με τον Μπουλούμπαση 35 δευτερόλεπτα πρίν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση το σούτ που επιχείρησαν οι παίκτες του Ιωνικού έδιωξε ο εξαιρετικός χθες Ανδριώτης και η λήξη του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη επιτυχία.

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 22-22
5ΛΕΠΤΑ: 2-1,5-3,6-4,7-5,9-7,11-8 ( ημίχ). 11-11,12-14,15-16,19-18,20-19,22-22 (τελικό).

ΙΩΝΙΚΟΣ Α.Σ.ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Mαντζόπουλος):  Αποστολίδης, Αντωνιάδης 2, Αντωνόπουλος 6, Μπίλιος 1, Μπιτόπουλος 7, Μαραγκός, Γιαννόπουλος, Τσομπανίδης, Μουρελάτος, Παναγιώτου, Τσαγκόγεωργας 3, Βεζύρης 2, Μάγκος, Μαυροφρύδης 1, Καψάλης, Καπετάνος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ( Ανταλής ):  Ανδριώτης,Σαμαράς 5,Λοπαρνάκης,Πετράκος 6,Κουλακάρης,Δαλέκος 1,Νικολαίδης,Μπουλούμπασης 4,Μπαρμπαράκης 5,Τσακίρης,Καραγεώργος,Ματθιάδης,Ντεμά,Τυμπάμπογλου,Παντελάκης,Μαρούδας 1.

Δίλεπτα:2/6 - Κόκκινη: Μουρελάτος (για επικίνδυνο παιχνίδι 48ο λεπτό ). Πέναλτυ: 3/2-6/5.
Διαιτητές: Συρεπίσιος - Τόλιος.