Στο F8 παίδων και ο Άρης Νίκαιας μετά από καταπληκτικό παιχνίδι - greekhandball.com

Στο F8 παίδων και ο Άρης Νίκαιας μετά από καταπληκτικό παιχνίδι

Την πρόκριση στο F8 των παίδων, πήρε ο Άρης Νίκαιας που επικράτησε με 29-27 του Διομήδη Άργους, σε αγώνα μπαράζ στο Αίγιο.

Κάτω από αφόρητη ζέστη και για τις δύο ομάδες, το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντερμπι. Στο 1ο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ συνεχώς, με τον Άρη Νίκαιας να καταφέρνει να έχει προβάδισμα ενός τέρματος με τη λήξη του ημιχρόνου και το σκορ στο 13-12.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Άρη μπήκε ποιο δυνατά μπόρεσε και ξέφυγε με 4 γκολ διαφορά στο 40' (20-16). Στα επόμενα 10 λεπτά μέχρι το 50' ο Διομήδης με
ενα επι μέρους σκορ 3-7 έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-23. Πλησιάζοντας προς το τέλος του αγώνα, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, για να φτάσουμε στο 58' όπου το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 27-27 με τον Διομήδη να έχει κατοχή της μπάλας και την ομάδα του Άρη να αγωνίζεται με λιγότερο παίχτη. Όμως ο Κρεμμύδας έκλεψε την μπάλα έφυγε στον αιφνιδιασμο και έκανε το 28 -27.

Στην επαναφορά, η καλή αμυντική λειτουργία του Άρη υποχρεώνει σε λάθος τους παιχτες του Διομηδη (πόδια ο Παππας) με την ομάδα της Νικαιας να περνά ξανά στην επίθεση και ενώ οι διαιτητές έχουν σηκώσει παθητικό, ο Χουρσουντιάν με πολύ ωραίο σουτ από τα 10 μέτρα κάνει στο 59' το 29-27. Στο τελευταίο λεπτό οι παιχτες του Διομηδη έκαναν γρήγορη επίθεση το σουτ του Ντουρου απεκρουσε ο Τερλετσκι και εκεί ουσιαστικά έληξε το παιχνίδι, αφού στα 20 δευτερόλεπταπου απέμεναν δεν άλλαξε τίποτα, με τους παίχτες του Γιάννη Γρηγοράκη να παίρνουν την πρόκριση στο F8.

Άρης Νικαίας -Διομηδης 29-27 (ημίχ. 13-12)
Δεκάλεπτα: 5-4, 8-8, 13-12 ημίχρονο 20-16, 23-23, 29-27

Άρης Νικαίας (Γρηγοράκης): Εφραιμιδης, Πατσουλίνης, Βλαχος 4, Αρτινιαν 3, Ασβεστάς 1, Κρεμμύδας 9, Τερλετσκι, Καλπέρης, Κοκκοράκης 3, Ντεσούκι 2, Ακερμανίδης, Βαμβολης, Πογάτος, Χουρσουντιάν 5, Κούβαρης, Τσαμούρης 2

Διομήδης (Καρασαββίδης): Μακρης, Σμυρνιωτης 1, Κωτσοναρος 2, Παπάς 3, Ντουρος 3, Χρόνος, Ρουσόπουλος 5, Μπινιαρης 1, Λαμπρόπουλος 1, Κάτσιλας 2, Μπλατσος 5, Παυλιδης 4, Παπαντωνοπουλος.

Διαιτητές: Αβράμης- Χρυσικόπουλος
Πέναλτι: 2/3 - 1/2