Νίκη μισή πρόκριση για την γυναικών - greekhandball.com

Νίκη μισή πρόκριση για την γυναικών

Στο κατάμεστο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ η Εθνική ομάδα Γυναικών επικράτησε 29-20 της Φινλανδίας, πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με έναν βαθμό αύριο (19:00) κόντρα στα Νησιά Φερόε, σφραγίζει και τυπικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2018.
Η ελληνική ομάδα έλεγχε από την αρχή το ματς, έχοντας κορυφαίες τις Τσάκαλου, Κεπεσίδου, Λογδανίδου και Μούρνου, ενώ διαχειρίστηκε πολύ καλά τις ειδικές καταστάσεις με παίκτρια λιγότερη.

Το ματς

Η Εθνική προηγήθηκε 5-2 στο 13:52 με την Μούρνου και 8-4 στο 17:00 με την Παπανικολάου. Παρά την μείωση του σκορ σε 10-8 στο 21:30 από την Φινλανδία, η Εθνική ξέφυγε και πάλι, ανεβάζοντας την διαφορά στα 5 γκολ (13-8) με την Μούρνου να κλέβει και να σκοράρει στην κόντρα.
Η διαφορά έφτασε τα 6 γκολ (16-10), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 16-11. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική είχε ακόμα καλύτερη παρουσία στην άμυνα, δεχόμενη μόλις 2 γκολ έως το 45’!
Την ίδια ώρα η Λαμπρίνα Τσάκαλου σημείωσε κάποια πολύ όμορφα τέρματα, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στα 11 γκολ (28-17) στο 54:44. Στα τελευταία λεπτά η Φινλανδία απλά μείωσε στο τελικό 29-20.

ΕΛΛΑΔΑ- ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 29-20
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-2, 5-3, 10-6, 13-8, 16-11 (ημχ.), 18-12, 21-13, 24-15, 25-17, 28-17, 29-20
ΕΛΛΑΔΑ (Μενέλαος Δανήλος): Κεπεσίδου, Διακογιάννη, Ανδρίτσου, Αργυροπούλου, Παπανικολάου 4, Μούρνου 5, Μάστακα 2, Λογδανίδου 5, Μακρή, Γκάτσιου, Ζυγούρα 3, Ράτσικα, Σαραντάκου, Μανιά, Βαφειάδου 3, Τσάκαλου 7.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τόμι Σουορανιέμι): Κόσκινεν, Σαλοκίβι 3, Μπόκελμαν, Γκάμαλς 2, Χολοπάινεν 1, Λόχι, Ρόος 1, Χίλι 3, Ναράκα 3, Κούλχου 2, Λίντχολμ 1, Κάινμπεργκ 1, Βάλκαμο, Μπακ, Λίντχαλ 3, Βάρινεν.
Διαιτητές: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος). Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/3-3/3.