Α2 ανδρών: Νίκη θρίλερ του Αρίωνα με τον Πρωτέα Άρτας (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Νίκη θρίλερ του Αρίωνα με τον Πρωτέα Άρτας (βίντεο)

Ο Αρίωνας Πτολεμαΐδας επικράτησε με 31-30 του Πρωτέα Άρτας για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με την ομάδα της Άρτας να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής, προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με το σκορ να διαμορφώνεται σε 16-13 για τον Αρίωνα.

Ιδια εικόνα και στην επανάληψη μέχρι το 55' (29-26) με τον Αρίωνα να έχει μια διαφορά και να ελέγχει το σκορ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του
αγώνα, ο Πρωτέας μείωσε στο γκολ και μάλιστα είχε τηυ δυνατότητα να ισοφαρίσει, αλλά ο τερματοφύλακας Ασιανός απέκρουσε την επίθεση, με την ομάδα της Πτολεμαΐδας να παίρνει την πολύτιμη νίκη με σκορ 31-30.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ- ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 31-30
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-4, 9-7, 11-9, 13-11, 16-13 (ημχ.), 17-16, 19-17, 22-20, 26-23, 29-26, 31-30

ΑΡΙΩΝ (Δημήτρης Πασιαλής): Πασαλίδης, Κατωντικίδης, Παναγιωτίδης 3, Αβραμίδης, Κόλιας 1, Ασιανός, Νικολαϊδης 5, Ατσίμοβιτς 11, Χαραλαμπίδης, Ακριτίδης 6, Τσανακτσίδης, Παρπούλας 5, Μουλάκης, Παπαχρήστου, Μαραβέλιας.

ΠΡΩΤΕΑΣ: Τσούλος, Π. Τσέλιος 4, Γρούμπας, Ρίζος, Ντάλλας, Σκανδάλης 7, Ν. Τσέλιος 5, Χρηστακόπουλος 3, Γεωργαλής, Γ. Τσέλιος, Μπίζγκα 3, Λάππας 2, Κίτσος, Βουγιάνοβιτς 6, Βουρλώκας, Τσάκαλος.

Διαιτητές: Λινάρδος- Καζαντζίδης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 0/0-4/7