Σπουδαία νίκη του Δούκα - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη του Δούκα

Σπουδαία νίκη του Δούκα που επικράτησε της ΑΕΚ με 24-27 στο ΟΑΚΑ, για την έκτη αγωνιστική της handball premier. Την τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα  υπέστη η ΑΕΚ που έχασε με 27-24 από τον Δούκα

Ο Δούκας, που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (6-10) στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Μυλώνας και Νικολαΐδης έδωσαν ανάσα για την ΑΕΚ που ισοφάρισε σε 10-10 με σερί 4-0. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Δούκα να παίρνει
ισχνό προβάδισμα (12-13) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι (16-16, 17-17). Ενώ μετά το 19-19 η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων πήρε προβάισμα 4 γκολ (19-23), αξιοποιώντας την πολύ καλή της αμυντική λειτουργία και την αποτελεσματικότητα των παιχτών του Κώστα Μπούνα στην επίθεση. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Δούκα να παίρνει μια σπουδαία νίκη με σκορ 24-27.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-27
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-7, 6-10, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-15, 16-16, 17-18, 19-21, 19-23, 24-27
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης Π. 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς 3, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2, Αλικάκος.
ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 5, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 3, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Ζαφειράκης, Κεδέρης 2, Κολλύρης.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2-3/3