Δυσκολεύτηκε αλλά χαμογέλασε στο φινάλε ο Δούκας - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Δυσκολεύτηκε αλλά χαμογέλασε στο φινάλε ο Δούκας

Στην πρωτη τριάδα της βαθμολογίας παρέμεινε ο ΑΣΕ Δούκα μετά τη νέα νίκη που πέτυχε επί του Καματερού με 24-21. Ο αντιπαλος της ομάδας των εκπαιδευτηρίων αν και νεοφώτιστος παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικός μέχρι το φινάλε όμως ο Δούκας έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και οδηγήθηκε στην κατάκτηση των δύο βαθμών.

Τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης ήταν νωθρά και για τις δύο ομάδες. Ο Δούκας με 3/3 εύστοχα πέναλτι του Ζιβούλοβιτς και τους Αραπακόπουλο και Ζαφειράκη, Παπαπούλιο και
Μίτροβιτς και Μωραίτη να «βρίσκουν δίχτυα» κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 12-9 (23’). Οι παίκτες συνέχισαν να πιέζουν αμυντικά τον αντίπαλο τους και αυτό τους επέτρεψε να προηγηθούν στο ημίχρονο 14-10.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βορύλλας για το Καματερό έγραψε το 14-11 και ο Δούκας έκανε το 15-11 όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 15-15 στο 37:30. Μωραϊτης και Κεδέρης έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους 18-16 στο 43’.

Οι σωτήριες επεμβάσεις όμως του Μπάρμπα σε συνδυασμό με τα δύο τέρματα των Ζιβούλοβιτς και Παπαπούλιου έφεραν και πάλι το +4 για το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα που προηγήθηκε με 21-17 στο 49’. Το Καματερό μείωσε και πάλι στο γκολ 22-21 (56’) όμως Νταρσουλάντ και Ζιβούλοβιτς ήταν αυτοί που είπαν και την τελευταία τους κουβέντα στο παιχνίδι οδηγώντας τον ΑΣΕΔ σε μια δύσκολη νίκη.

ΑΣΕ Δούκα – Καματερό: 24-21
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 5-5, 8-6, 12-8, 14-10(ημίχρονο), 15-13, 16-16, 18-16, 21-17, 22-20, 24-21.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας (11/25 επεμβάσεις), Ντούνης, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς 6, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 4, Ζαφειράκης 2, Κεδέρης 3.

Καματερό (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς 2, Λαδάκης 1, Σκοδριάνος 4, Μπαλάσκας, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 6, Ακάλεστος 3, Πίτερος, Κλέωπας, Τοτός, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Μπούτος, Βορύλλας 2, Χελιώτης 1, Βλαχοθανάσης.

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 5/5 – 3/5.