ΕΣΧΑ εφήβων (1-6): Ο Ολυμπιακός νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων (1-6): Ο Ολυμπιακός νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΧΑ, με τον Δούκα. Οι Πειραιώτες νίκησαν την ομάδα των εκπαιδευτηρίων με 36-27.

Αγωνιστικά μετά από το πρώτο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και βρέθηκαν να προηγούνται στο 10' με μια διαφορά 5 τερμάτων (7-2). Με την επίθεση του να βρίσκει συνέχεια λύσεις, ο Ολυμπιακός
διεύρυνε τη διαφορά, φτάνοντας να προηγείται στο ημίχρονο με σκορ 22-13. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τους παίχτες του Γιώργου Καρασσαβίδη να έλέγχουν το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 36-27.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 36-27
Πεντάλεπτα: 2-1, 7-2, 11-5, 15-9,18-9, 22-13 ημ. 26-15, 28-16, 30-20, 33-24, 36-26, 36-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης, Τηνιακός, Μαραμαθάς 3, Γιαννέτος 3, Σακαλόγλου, Τραπεζάρης, Λιάπης Σ. 5, Λιάπης N. 5, Βέργος, Λιόλιος 9, Καραμπουρνιώτης Ι., Μάινας 1, Μαντζώρος 1, Τσανίνος 3, Λόλας 6

ΑΣΕ Δούκα (Σαμαράς): Λαφαζάνος, Σκαρής, Στραβομύτης 2, Καλαργυρος, Κωστόπουλος 2, Ζώης 1, Κωνστανταρόπουλος 1, Σπηλιώτης 1, Βελαώρας 9, Μήτσης, Ορφανόπουλος, Κολλύρης, Μπαζδέκης 5, Ζαφειράκης 4, Δαπόλλας 2

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Τόλιος Δίλεπτα: 7-7 Πέναλτι: 4/2 - 4/3