Α2 ανδρών (βορράς): Στην κορυφή ο Φαίακας νικητής στο ντέρμπι με Πυλαία - greekhandball.com

Α2 ανδρών (βορράς): Στην κορυφή ο Φαίακας νικητής στο ντέρμπι με Πυλαία

Στην κορυφή της βαθμολογίας του Β ομίλου της Α2 ανδρών βρίσκεται από σήμερα ο Φαίακας, ύστερα από τη νίκη με 22-18 με την Πυλαία, με την οποία ισοβαθμεί με 13 βαθμούς, έχοντας μάλιστα ενα παιχνίδι λιγότερο.

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής οι Κερκυραίοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ χτίζοντας μια διαφορά 3-4 τερμάτων, η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του
ημιχρόνου με το σκορ στην ανάπαυλα, να διαμορφώνεται σε 12-8 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο Φαίακας μπήκε με το ίδιο πάθος, αυξάνοντας το προβάδισμα μέχρι και τα 7 τέρματα και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, με την Πυλαία να καταφέρνει στο τέλος να μειώσει στο τελικό 22-18

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 22-18
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-3, 8-5, 11-7, 12-8 (ημχ.) 15-9, 17-12, 18-12, 19-13, 21-16, 22-18

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ  (Σοφία Κακαρούγκα): Πάλλας, Κόντης 2, Σουλάνης, Κατσαρός 1, Ριγανάς 6, Κορακιανίτης, Νάστος 1, Δάσκαλος 4, Κατσακιώρης, Βάγιας 3, Γκόγκας 4, Δόϊκας, Κουλούρης, Δέλλης 1, Τσόνας, Γιούργας.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ανθομελίδης 1, Ιλερής 5, Γιαννακίδης, Παπαγεωργίου, Ψωμαθιανός, Πετρίδης 1, Αντωνιάδης 2, Ζαφείρης 1, Ελέτα, Αλατσατιανός, Τοκατζόγλου, Αλεξανδρίδης, Ανανιάδης 3, Τσεσμετζίδης 5, Μιχαϊλίδης, Κουκμίσης.

Διαιτητές: Τόλιος-Αντάλης, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/3-5/5 Κόκκινες: Ζαφείρης στο 51.48, Κατσαρός 58.19 (τρία δίλεπτα)

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 51.48 του αγώνα αποκλείστηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι ο αθλητής Ζαφείρης Μάρκος και μόνο για το παιχνίδι αυτό. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ».