Πρώτο δίποντο για τη Δράμα - greekhandball.com

Πρώτο δίποντο για τη Δράμα

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Δράμα, που επικράτησε του Πανελληνίου με 32-21 στο πλαίσιο της της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Μετά από ενα ισορροπημένο δεκαπεντάλεπτο κατα το οποίο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι παίχτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν ρυθμό και πήραν ενα προβάδισμα το οποίο έφτασε στα 5 τέρματα στο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 17-12.

Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη, με τους Δραμινούς να δέχονται μόλις 1 τέρμα μέχρι το 40'
και με τους Χαϊτίδη, Τουνγκελίδη και Θωμίδη να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση, ανέβασαν τη διαφορά, για να φτάσουν τελικά στην πρώτη τους νίκη, με σκορ 32-21

ΔΡΑΜΑ 86 - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 32-21
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 8-8, 11-8, 14-10, 17-12 (ημ.), 19-12, 22-13, 24-17, 28-19, 28-20, 32-21.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κουρτίδης 3,  Κοτζαμαρίκογλου 2, Χαϊτίδης 8, Σισμανίδης, Τουνγκελίδης 6, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος 1, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 4, Θωμίδης 5, Παγωνίδης, Τσαύλος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης 3, Κουρουτζίδης.

ΠΓΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Λιάλιος, Οικονόμου 1, Κάτρης, Μπαλάσκας 5, Μπαρμπαράκης 2, Σιαματάς 2, Ζάτσε 2 , Ταουσάνης 3, Παζάρογλου, Κολλύρης, Τσομπανίδης 2, Τσακούλης 4, Κοροβέσης, Κολοκυθάς.

Δαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης. Δίλεπτα: 4-8. Πέναλτι:1/2 – 0/1

Η διοίκηση της Δραμινής ομάδας τίμησε στο περιθώριο του αγώνα τον Λευτέρη Μπαρουξάκη για την προσφορά του