Πρόκριση για την ΑΕΚ μέσα στην Άρτα - greekhandball.com

Πρόκριση για την ΑΕΚ μέσα στην Άρτα

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία επικράτησε με 32-28 του Πρωτέα στην Άρτα. Σε ένα παιχνίδι γιορτή για την πόλη της Ηπείρου, η “Ένωση” έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στους “8” του θεσμού.

Αν και η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής καθώς ο Πρωτέας αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών, πραγματοποιήθηκε ένα καλό παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι στην ΑΕΚ, κάτι που κατάφεραν μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο όταν και το σκορ ήταν κοντά (8-9). Στη συνέχεια
η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του “Δικεφάλου” έκανε την διαφορά μεγαλώνοντας γρήγορα την απόσταση. Ο Πρωτέας αγωνίστηκε ανοιχτά γεγονός που διευκόλυνε και το έργο των “κιτρινόμαυρων” που στηρίχτηκαν κυρίως στην επίθεση τους. Στο ημίχρονο η ΑΕΚ βρέθηκε με τρία γκολ μπροστά ενώ στο δεύτερο μέρος ανέβασε “ταχύτητα” και φρόντισε να “κλειδώσει” τη νίκη και την πρόκριση. Όσο περνούσε η ώρα ο αγώνας αποκτούσε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα του Νίκου Γραμματικού να φτάνει την διαφορά και στα δέκα γκολ και να κερδίζει εν τέλει με 28-32.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΕΚ 28-32
Τα πεντάλεπτα: 3-5, 7-8, 7-9, 9-13, 11-14, 12-15 (ημ)., 15-18, 16-22, 18-25, 19-28, 24-31, 28-32.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Ηλ. Τσούλος, Π. Τσέλιος 4, Τλούπας 2, Μπισκανάκης 1, Ντάλας 2, Κίτσος 3, Ν. Τσέλιος 3, Γεωργαλής, Γ. Τσέλιος, Ρίζος 1, Μπίζγκα 3, Βουγιάνοβιτς 9, Τσάκαλος.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 3, Χόγκας, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Σύγγαρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δόμπρης 8, Βαμβακάς 5, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα, Αλικάκος 1.
Διαιτητές: Καραπάνος, Αβράμης. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 3/3-1/3