Νίκη "χρυσάφι" του Φοίβου στο Καματερό - greekhandball.com

Νίκη "χρυσάφι" του Φοίβου στο Καματερό

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Φοίβος. Σε ένα αμφίρροπο ματς, επικράτησε με 22-25 του Καματερού και άφησαν τον αντίπαλο τρεις βαθμούς πίσω.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος ξεκίνησε με σερί 0-4 αλλά δεν είχε διάρκεια. Το Καματερό ισορρόπησε και στο 28' προηγήθηκε με 12-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο φινάλε του ημιχρόνου και μείωσαν 12-11.

Στο δεύτερο μέρος το Καματερό είχε τον έλεγχο (16-13 στο 38’) αλλά ο Φοίβος έκανε την αντεπίθεση και πέρασε με 17-18 στο 50'.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μέτσης ισοφάρισε (12-12), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν καλή
επιθετική λειτουργία και με τον Καμπουράκη ξέφυγαν με , ενώ είχαν ευκαιρίες και για μεγαλύτερη διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων και το συντήρησαν μέχρι τέλος.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ - ΦΟΙΒΟΣ 22-25
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 5-6, 8-7, 10-8, 12-11 (ημχ.), 14-12, 16-13, 17-15, 17-18, 20-20, 22-25

ΓΑΣΚ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς, Λαδάκης 1, Σκοδριάνος 3, Γκλάβας, Καμπουράκης 4, Μελετάκος 6, Ακάλεστος 3, Πιτερός, Κλεώπας 1, Μιμικός, Μαγκαφουράκης, Μπούτος, Βορύλλας, Κουρέτας 2, Χελιώτης 2, Βλαχοθανάσης.

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Πίτσιος, Μέτσης 8, Καβουσανάκης 8, Χ. Παπαδόπουλος 1, Π. Παπαδόπουλος 1, Λιόγια, Δεληζάνος, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης, Πάτσιας 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5, Χατζηβακαλέλης 1.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινη- Μπλε: 59:58 Χελιώτης (για εξύβριση αντιπάλου με την φράση «Άντε γαμ… μαλ..», κρατήθηκε το δελτίο), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-1/3