ΕΣΧΑ εφήβων (1-6): Ο Δούκας νικητής του ντέρμπι με τον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

ΕΣΧΑ εφήβων (1-6): Ο Δούκας νικητής του ντέρμπι με τον Άρη Νίκαιας

Ο Δούκας ήταν ο νικητής του ντέρμπι με τον Άρη Νίκαιας, για την 5η αγωνιστική της φάσης 1-6, του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΧΑ. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων επικράτησε με 21-17.

Σε ενα αμφίρροπο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 8-8. Ανάλογη εικόνα και με το ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους στο
διάστημα 40'-50' να παίρνουν ενα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα που κυμαινόταν μέχρι τα 2-3 τέρματα. Παρόλα αυτά ο Άρης Νίκαιας επέστρεψε μειώνοντας στο γκολ στο 55' (17-16) και το παιχνίδι απέκτησε εκ νέου ενδιαφέρον. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίχτες του Δήμου Σαμαρά, φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με ενα επι μέρους σκορ 4-1, έφτασαν σε μια σημαντική βαθμολογικά νίκη με σκορ 21-17.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 21-17
Πεντάλεπτα: 2-2, 2-2, 3-3, 5-4, 7-7, 8-8 ημ. 9-9, 11-10, 14-12, 16-13, 17-16, 21-17

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Σαμαράς): Κάτσαρης, Λαφαζάνος, Σκαρής, Καλαργυρός, Κωστόπουλος 1, Ζώης 1, Κωνστανταρόπουλος, Σπηλιώτης, Βελαώρας 10, Μήτσης, Ορφανόπουλος, Κολλύρης, Ζαφειράκης 1, Καραγκιοζίδης 3, Παγιάτης 4, Δαπόλλας 1

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Ακριβός, Πατσουλίνης 2, Βλάχος 6, Αρτινιάν, Ασβεστάς, Biba 1, Τerlecki, Κοκκοράκης, Ντεσούκι, Ακερμανίδης, Βάμβολης, Πογάτος, Χουρσουτιάν 4, Ποταμούσης 2, Κούβαρης, Τσαμούρης 2

Διαιτητές: Φωκίτης-Παχής Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι: 4/3 - 3/2